Dr. Figen Ökten

Eşimi seviyorum ama sekse ihtiyacım var!


17 Haziran 2017 10:52

SORU: Hürmetler Figen Hanım. Eşim kalp ameliyatı oldu ve bundan sonra cinselliğimiz tamamen bitti. Bu olay yaşamımızı alt üste etti. Eşimi çok seviyorum ama benim yaşım daha çok genç, seks yapmaya ihtiyacım var. Bana acil olarak bir yol gösterin lütfen, bu durumda ne yapmalıyım? Cevabınız için teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, kalp hastalıkları cinsel yaşam üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Kalp krizi geçiren veya kalp damar hastalığı teşhisi konulan erkek ve kadınların kafasını “Cinsel hayatım sürecek mi? Kalbim heyecana dayanır mı?” gibi sorular devamlı kurcalar. Cinsel aktiviteyle ilgili sorunlar, kalp hastalığı olan kalp grubunun önemli bir kısmın etkiler. Bu sorunların başında da geçirilen kalp hastalıklarından ve tedavi amaçlı girişimlerden sonra cinsel aktiviteye yeniden başlamadaki tereddütler gelir. Bu nedenle kalp hastalarının büyük çoğunluğu, normal cinsel aktivitelerine geri dönemezler. Bir uzman doktordan yardım almalısınız. Doktor sayesinde tekrar eski günlerine dönebilirsiniz.

Uykumda bile boşalma olmuyor, ne önerirsiniz?

SORU: Bekarım, sertleşmede sorun yaşıyorum, yani sevgilimle birlikte olamıyorum. Doktora gittim her şey normal dedi. Ama ben yinede ilişkiye giremiyorum. Uyurken de bir boşalma olmuyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, organik bir problemin olmadığını düşünüyorum. Muhtemelen psikolojik faktörler ön planda. Cinsel ilişkiye girmeden önce sertleşmeyi sağlayan bir ilaç alarak ilk ilişkiyi başarı ile tamamladığın zaman problem bitecektir. Bu yönde yardım almak için üroloji ve psikiyatri uzmanlarından yardım alabilirsin.

Bütün belirtiler bana uyuyor, şüpheye düştüm!

SORU: Merhaba doktor hanım, prostat büyümesi mutlaka yaşlı erkeklerde mi görülür? Ben 38 yaşındayım. Bir yerde okudum bütün belirtiler uyuyor. Şüpheye düştüm, acaba benim yaşımdaki birinde de görülür mü?

CEVAP: Değerli okurum, iyi huylu prostat büyümesini çoğu zaman 50 yaşından sonra görüyoruz, nadiren 40’lı yaşlarda görülebilir. İdrar yolları tıkanıklık yakınmaları farklı rahatsızlıklarda aynı olabilir. Senin yaşında örneğin Üretra (idrar yolu) darlığında da aynen prostat büyümesi yakınmaları görülebilmekte. Üroloji uzmanına görün, teşhis konulacaktır.