Dr. Figen Ökten

Eşim üstüme boşaldı hemen yıkadım ama korkuyorum!


17 Mayıs 2017 10:16

SORU: Eşimle geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz. Acaba hamile kalma ihtimalim var mı? Ayrıca geçenlerde üstüme boşaldı. Hemen yıkandım ama yine de korkuyorum.

CEVAP: Değerli okurum, geri çekilme yöntemiyle korunma yüzde yüz başarılı bir yöntem değildir. Çünkü tam bir boşalma öncesi penisten akan kayganlaştırıcı sıvıda prostatta olgunlaşmış canlı sperm hücreleri bulunabilir. Aynı şekilde yumurtlama döneminde de üste boşalma sırasında vajene kaçabilecek canlı spermlerle de gebe kalma olasılığı vardır.

Kanama artık bir anda başlıyor, kötü bir şey mi?

SORU: Doktor hanım, daha önceleri adete yakın dönemde göğüs ağrısı, karında ağrı gibi adetin geleceğini belli eden bazı belirtilerim olurdu. Son 2 aydır bu belirtiler olmuyor, bir anda kanama başlıyor. Acaba bu bir bozukluğa işaret olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, öncelikli olarak hormon dengenin yerine gelmiş olabileceğini düşündürüyor. Ama yumurtlamanın olmadığı bazı adet dönemlerinde de tamamıyla ağrısız adet görülebilir. Bir jinekolog, hormonlarının ölçümünü yaparak bir jinekolojik muayene ve ultrasonla sizi aydınlatabilir.

Bu yaşa kadar uykuda boşalmamak normal mi?

SORU: Ben 23 yaşında bir erkeğim. Sorunum uykumda boşalmamak. Bu bir sorun mudur? Çok kendini tatmin etmek uykuda boşalmayı engeller mi? Engellese de bu yaşa kadar bunu hiç yaşamamış olmak bir sorun değil midir? İlginç ama cinsel yönden tek sıkıntım bu. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, eğer ki cinsel fonksiyonlarında herhangi bir sorunun yoksa, uykuda boşalamamak bir problem değildir. Senin de dediğin gibi, çok sık yapılan kendini tatmin etmek, isteklerin tatminini sağladığından, cinsel fantezilerin uyku halinde iken ortaya çıkmasına gerek bıraktırmamakta. Özetle uykunda boşalmadığın için korkmanı gerektirecek herhangi bir durum yok, merak etme..

Cinsel ilişki sıklığımda bir azalma oldu, neden?

SORU: Merhaba Figen Hanım, ben 26 yaşındayım. Cinsel ilişkiye çok sık giriyorum. Hatta bazen günde 4-5 kere girdiğim oluyor. Artık azalma hissediyorum. Neden olabilir? Ayrıca erken boşalma sorunum var. Daha partnerim girmeden boşalıyorum. Ben de eşim de bu durumdan rahatsız oluyoruz. Çünkü fazla heyecan yaşayamıyoruz.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sonrası, tatmin duygusunun yaşanabilmesi için, tekrar ihtiyaç duyman gerekir. İhtiyacın yoğunluğu, alacağın zevki de arttıracaktır. Dolayısıyla bu kadar sık ilişkiye girme, aldığın tatmin duygusunun da azalmasına yol açacaktır. Erken boşalma sorunu ile ilgili bir üroloji uzmanına başvurmanı öneririm. Organik bir neden taraması yapıldıktan sonra, psikolojik faktörlere bakılmalıdır.