Ferhan Tezcan

EROL BULUT MUCIZESİ

21 Ocak 2019 Pazartesi 13:16 | Son Güncelleme: 21 Ocak 2019 Pazartesi 13:16

Şefim Şevket Arslan'a 'Bir Erol Bulut yazısı yazmak istiyorum'  dediğim zaman 'Ne kadar iyi olur. Anadolu kulüplerine destek vermiş oluruz' diye  yanıt verdi.

Gerçekten de iki yıldır Erol Bulut hocayı sessizce takip ediyordum. Bende iz bırakması 1996 yılında Fenerbahçe'nin Trabzonspor'u iki golle Trabzon'da devirip şampiyonluğunu ilan ettiği maçta olmuştu. Aykut'un attığı golde Erol nefis bir orta yapmıştı. Hem de ne orta. Müthiş  bir  sol ayağı vardı. Sonra Yunanistan'a gitti Erol. Şampiyonlar Liginde Real Madrd ile Olimpiyakos grup maçında karşı karşıya gelmişti.

Real Madrid attığı golle öne geçmişti. Maçın ortalarında İspanyolların ceza sahasından uzaklaştırdıkları topa Erol 25 metreden öyle bir vurdu ki Casillas topu görmedi bile. Atina ayağa kalkmıştı. Türklerden pek haz etmeyen Yunanlılar bile tribünleri 'Erol-Erol' diye inletiyorlardı.

43 yaşındaki  futbol adamı Frankfurt'da hayatının bir bölümünü geçirmiş, futbola da Eintracht Frankfurt'da başlamıştı. Fenerbahçe'nin dikkkatini  çekince Türkiye'ye gelmişti. Tam dört yılını burada geçirdi. Fenerbahçe'de çok güzel günler yaşadı. 125 bin euro'ya Adanaspor'a gitti. Oradan Yunan  Panionios'da top oynadı. Bursaspor'a geldi. Yine Panionios'a döndü. Panionios'da Olimpiakos'un beğenisini kazanınca Atina'da buldu kendini. Panathınaıkos'da da oynadı. Ukrayna Metalurgh'da da yer aldı. Yine Yunan Volos derken Yunan Ofi Girit adasına yolu düştü. Buradan da Parea  takımında futbolu bıraktı.

KIZ ARKADAŞI  ÜNLÜ BİR SUNUCUYDU

Bu kadar 'hızlı' takım değiştiren Erol Bulut Türkiye'de top oynarken bir özel televizyonun dünya güzeli sunucusuna gönlünü kaptırmıştı. Uzun süre  büyük aşk yaşadı. Hızlıydı ama Alman disiplininde yetişdiği için kendine iyi bakıyordu. Neyse bunları bırakalım Erol Bulut'un hocalık işine dönelim. UEFA pro-lisansını almıştı. Antrenör olmak için Türkiye'ye geldi. Özcan Kızıltan'ın yanında Kartal'da hocalığa başladı. 11 maç sonra  ayrıldı. Oradan bir takımda daha Özcan Kızıltan ile beraber çalıştı. Bu kez 11 maç kaldı. Elazığspor'a gitti. Norveçli Trond Sollied'in yanında  kaldı. Bu macerada tam 7 maç sürdü. Artık arzu ettiği takımı yakalaması gerekiyordu. Yakaladı da.  Başakşehir'de Abdullah Avcı ile çalışmaya  başladı. Tam 148 maç sahaya çıktı. Orada Avcı'dan çok şey öğrenmişti. Kısa bir ara geçirdi. Ligin ortasında Yeni Malatyaspor'un başına geçti.

TAKTIK ZEKASI YÜKSEK

Bir hocanın en büyük avantajı oyun sırasında taktik değiştirmesi ve dikine oynatmasıydı. Erol Bulut bunu 'iyi' yapıyordu. 4-5-1 ile başlıyor, anında  4-4-2 veya bir başka şekle geçiyordu. Yenı Malatyaspor'un üstüne gün ve haftalar geçtikçe koydu da koydu. Yeni  Malatyaspor ligin güçlü takımlarıyla oynarken zorlanmıyor, hatta öne geçtikten sonra kolay kolay kaybetmiyordu. Ligin son haftasında zorlu Göztepe maçından da galip ayrılıp 32 puana ulaştı. Artık şampiyonluk yolunda bir Yeni Malatyaspor vardı. Başkan Adil Gevrek'in de büyük destek verdiği Malatyaspor Erol Bulut gibi bir hocayla merdivenleri yavaş yavaş ama emin adımlarla çıkıyor ve Avrupa kupalarına doğru gidiyor. Biz de onlara başarılar diliyoruz.