Dr. Figen Ökten

Zevk suyu acaba kızlık zarını bozar mı?

20 Eylül 2019 Cuma 09:53 | Son Güncelleme: 20 Eylül 2019 Cuma 09:53

Yediğim bir tekme sonucu yumurtalığım büyüdü!

SORU: Merhaba doktor hanım, yediğim bir tekme sonucunda yumurtalıklarımdan biri şişti ve diğerinden daha büyük, bunun zararı var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, testislere darbe sonucunda testiste kanama meydana gelebilir. Bunu açıklığa kavuşturmak için muayene olman gerekir, ayrıca testislere ultrasonografi yapmak gerekebilir. Bir üroloji uzmanına görün.

Vajinamdaki koku acaba onu rahatsız eder mi?

SORU: Sevgili Figen hanım. Sevgilimi seviyorum, onunla seks yapmaya bayılıyorum ama benim sorunum vajina kokum… Bu kokunun sevgilimi rahatsız etmesinden korkuyorum. Kokuyu nasıl engelleyebilirim?

CEVAP : Değerli okurum, her kadının vajinası hafif asitli bir koku salgılar, bu son derece normaldir. Bu kokunun bazı erkekler için baş döndürücü ve uyarıcı olduğunu da ekleyeyim. Tabii bu bölgenin hijyeni çok önemli. Vajinanı her gün, istersen seksten önce de yıka. Kokusuz bir sabun kullanman yeterli, böylece doğal kokun kaybolmaz. Çünkü çeşitli kokulu sabunlar bu bölgede yaşayan bakterilerin doğal dengesini bozuyor.

Zevk suyu acaba kızlık zarını bozar mı?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Bakire olan kızlar her gün aşırı derecede kendini tatmin edince (içine herhangi bir şey sokmadığı müddetçe) zevk suları bakireliği bozar mı? Bu mümkün müdür? Yoksa böyle bir şey çok saçma mıdır?

CEVAP : Evet değerli okurum, hem de duyduğum en saçma şey... Vajinaya herhangi bir şey girmedikçe zevk sıvısıyla kızlık zarı bozulmaz.

Karşı cinse karşı kendimi tutamıyorum!

SORU: Size kısa bir sorum olacak. Kendini tatmin etmek sivilce yapar mı veya azaltır mı? Bir de karşı cinse fazla ilgi duyuyorum. Kendimi tutamıyorum. Ne yapmam gerek?

CEVAP : Bu soruya daha önce de defalarca cevap yazdım ama tekrar edeyim yine de. Kendini tatmin etmek aşırı yapılırsa bedeni ve ruhi yorgunluk yapar, başka bir zararı da yoktur. Sivilce yapmaz. Karşı cinse ilgi duyman gayet normal, duymasan anormal olurdu zaten.

Eşimin hiç spermi yok...

SORU: Kolay gelsin Figen hanım. Benim eşimin azospermi rahatsızlığı var. Yani canlı veya ölü spermi yok. Bu nedenle sizden bilgi almak istedim. Bir de omurilik sıvısından ayrıştırma yöntemi ile başarıya ulaşılıyor mu?

CEVAP : Değerli okurum, yumurtasında hiç sperm olmayan erkekler hiç çocuk sahibi olamaz. Menisinde hiç sperm olmasa da yumurtasından ameliyat ile sperm elde edilebilen erkeklerde mikroenjeksiyon tekniği ile dölleme sağlayabiliyoruz. Bu şekilde çocuk sahibi olan birçok hasta mevcut. Yumurtada sperm aranması yumurtaya zarar vermeyecek şekilde ve tercihen mikrocerrahi yöntemi ile yapılmalıdır. Bu şekilde yumurtanın çeşitli bölümlerinde dokuya zarar vermeden sperm aranabilir. Bilinçsizce yapılacak girişimler yumurtanın iç dokusunu azaltır ve içerideki kan dolaşımını bozarak yumurtanın küçülmesine ve erkeklik hormonu üretiminin azalmasına neden olarak iktidarsızlığa yol açabilir.