Dr. Figen Ökten

Yapışkan sıvı geliyor!

06 Eylül 2019 Cuma 17:32 | Son Güncelleme: 06 Eylül 2019 Cuma 17:32

SORU: Sayın Figen hanım, benim sorunun ara sıra penisimden şeffaf yapışkan bir sıvı geliyor. Genellikle bu kız arkadaşım yanımdayken oluyor, elini tuttuğumda bile oluyor. Ben 1 yıl önce bel soğukluğu olmuştum bununla bir ilgisi olabilir mi? Test yaptırdım negatif çıktı. Doktoruma gittiğimde bana bunun normal olduğunu söyledi. Bir de sizin bir fikrinizi alabilir miyim? Bu neden oluyor?

CEVAP: Değerli okurum, bu durum normal gibi. Ancak sen bir üretrit geçirmişsin, bazen yeterince tedavi edilmediğinde bazı mikroplar idrar yolunda kalarak akıntı yapabilir. Bu nedenle idrar yolundan bir sürüntü örneği ile mikropların varlığı araştırılabilir.

Aniden kayboluyor!

SORU: 4 aylık evliyim. İlk iki ay seks hayatımızdaki her şey çok iyiydi. Sonra benim önceden de başıma gelen bir şey oldu ve bir ilişki esnasında penisim sertliğini kaybetti. Bu sık sık olmaya başladı. Eşim çok sorun yapıyor. Hangi doktora gideceğim? Lütfen yardımcı olun.

CEVAP: Değerli okurum, seni muayene ederek ve öykünü derin bir şekilde alarak bu durumun psikolojik mi yoksa organik bir duruma bağlı olup olmadığını araştırılması gereklidir. Bu nedenle Üroloji uzmanı seni değerlendirmelidir.

Hamile kalır mıyım?

SORU: Erkek arkadaşımla adet günümün 4. gününde ilişkiye girdik. Normalde 4 veya 5 günde adetim bitiyor. O gün ilişkiye girdiğimizde partnerim içime boşaldı. 24 saat içinde ertesi gün hapı kullandım. Kullandıktan 2 gün sonra adet kanaması şeklinde kan geldi ve ağrım oldu. Hamile kalma ihtimalim var mı?

CEVAP: Değerli okurum, sözünü ettiğin belirtiler normaldir. Sıkıntıların gebe kalma korkusundan da başlamış olabilir. Gerek ilişkiye girdiğin gün, gerekse 24 saat içerisinde ertesi gün hapı aldığından hamile kalma ihtimalin yoktur.

3-4 kere denedim ama bir türlü ereksiyon olmadım!

SORU: Ben 23 yaşındayım 3 - 4 kez ilişkiye girmeyi denedim fakat sertleşemedim. Bir süre ilişkiden uzak durdum o da fayda etmedi. Siz ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, 23 gibi genç bir yaşta bir hastalığa bağlı sertleşme problemi olasılığı çok düşüktür. Büyük olasılıkla psikolojik faktörler ön planda. Bence uzak durarak problemden kaçmak yerine üstüne giderek problemi çözmek daha uygun, bu konuda üroloji uzmanı sana yardımcı olacaktır.

Kasıklarımda bezeler var

SORU: Kasıklarımda fındık büyüklüğünde bezeler var, önceleri küçüktü, ama gittikçe büyüdüler. Şimdi dokununca ağrıyorlar. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, bu tür bezeler bir enfeksiyon sonrasında kasıkta gelişen lenf bezi büyümeleridir. Bu büyümeler cinsel yolla bulaşan hastalık habercisi de olabilirler. Bu nedenle uygun bir zamanda jinekoloji muayenesi olmanda yarar var.

Penisimde küçülme oldu!

SORU: Ben 66 yaşındayım. 3 yıl önce sertleşme şikayetiyle doktora gittim. Bana bazı iğneler yapıldı. O iğnelerden sonra penisimde küçülme meydana geldi. Bu durum beni utandırıyor, doktora bile gidemedim. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme problemi olan erkeklerin tedavisinde bazen penise ince bir iğne ile yapılan bazı ilaçlar vermek gerekebilir. Bunların uzun süreli kullanımlarında peniste sertlikler oluşabilir, ancak çok ciddi bir küçülme beklenmez. Bir Üroloji uzmanına muayene ol.