Dr. Figen Ökten

Sevişirken kasıklarım ağrıyor!

25 Eylül 2019 Çarşamba 16:30 | Son Güncelleme: 25 Eylül 2019 Çarşamba 16:31

SORU: Öncelikle selam eder ve teşekkürlerimi sunarım. 28 yaşındayım. Evlenip kısa süre önce ayrıldım, evliliği yürütemedim kısacası. Bir kız arkadaşım var. Benim sorunum, kız arkadaşımla sevişirken kasıklarımda bir ağrının başlaması... Bunun sebebini çok merak ediyorum. Evliliğimde bu tarzda bir sorun yaşamamıştım. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, cinsel birleşme sırasında kasıkta hissedilen ağrı, araştırılması gereken bir durumdur. Bazen psikolojik olarak hissedilmekle birlikte, genellikle ağrının arkasında bir organik durum olur. Enfeksiyon, yara, varikoselya da başka tıbbi durumlar olabilir. Üroloğa baş vurup eğer bir şey bulunamaz ise psikiyatriye baş vurmak gerekir.

Sebebi menopozdan mı?

SORU: Eşim bir süre önce menopoza girdi. Bana karşı son derece soğuk. İlişkiye girmek istemiyor. Menopozun böyle etkileri olur mu? Kendisi ile konuşmaya çalıştım ama bu aralar biraz hassas, Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, evlilikte zaman zaman cinsellikle ilgili tatminsizlikler yaşanabilir, bunlar başka sorunları içinde barındırmadığı sürece çözümlenebilecek durumlardır. Cinsel işlev bozuklukları ile ilgili çalışan psikologlardan; bir terapi süreci talep etmeni öneririm.

Sürekli istiyorum!..

SORU: 22 yaşında erkeğim. Sürekli seks düşünüyorum. Güzel bir kadın gördüğümde dayanamıyorum. Kendimi tatmin etme ihtiyacı duyuyorum. Sizce bu normal mi? Bu isteğimi nasıl yenebilirim?

CEVAP: Değerli okurum, yaşın nedeniyle cinsel hormonlarının en yoğun aktif çalıştığı dönemdesin. Dolayısıyla bu hissettiklerin normal. Kendini tatmin etmek anormal değil, ancak çok sık olmamak şartıyla.

2 senedir evliyiz ama bir türlü ilişkiye giremedik!

SORU: Sevgili Figen hanım. Biz 2 senelik evli bir çiftiz. Çok istememize ve bütün uğraşlarımıza rağmen bir türlü ilişkiye giremiyoruz. Yani kısacası 2 yıla rağmen eşim hâlâ bakire. Sorun eşimden kaynaklanıyor. Her türlü ortama hazırken birden korkuyor ve kaskatı kesiliyor. Ne kadar konuşsam da bu durumu aşamadı. Siz ne önerebilirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, vaginismus, cinsel birleşme sırasında kadının kaslarının kasılarak cinsel birleşme olanağına kendini kapatmasıdır. Ardından psikiyatrist ya da psikoloğa gelinir. Vaginismusun çocukluk çağından kalma korkular, suçluluk, ayıp ve duygularına dayalı olduğu bulunmuştur. Korkular kadının zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma, aşırı kanama olacağı korkuları şeklinde olabilir.

Sabahları hiç ereksiyon yaşayamıyorum, neden?

SORU: Figen hanım, 24 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. 2-2.5 yıldır sabahları neredeyse hiç ereksiyon yaşamıyorum. Bir rahatsızlığın belirtisi mi?

CEVAP: Değerli okurum, sabah ereksiyonlarına sık rastlanmasının sebepleri sabahları hormon seviyelerinin yüksek olması, vücudun dinlenmiş olması ve gece mesanede biriken idrarın idrar kesesini iyice gererek penisten uzaklaşmaya çalışan kanın geçtiği toplardamar sistemine baskı yapması sonucu penisteki basıncın artmasına destek vermesidir. Sabah ereksiyonlarının olmamasına cinsel istek azalması, cinsel faaliyette bulunamama gibi unsurlar da eklendiği taktirde bir üroloji-androloji uzmanıyla görüşmeni öneririm. Bu olay, hormon dengelerinde değişimlerden psikolojik depresyona kadar çok değişik fiziki ve psikojenik nedenlerden kaynaklanabilir.