Dr. Figen Ökten

Seksten sonra acı hissediyorum!

20 Eylül 2019 Cuma 09:46 | Son Güncelleme: 20 Eylül 2019 Cuma 09:46

Meni bayağı azaldı...

SORU: Öncelikle sevgiler Figen hanım. Benim sorunum şu: Yaklaşık 2 aydır spermim bayağı azaldı. 21 yaşındayım ve ortalama 5-6 günde bir kendimi tatmin ediyorum. Menimin bu durumu nasıl eski haline döner?

CEVAP: Değerli okurum, ejakulasyonda normal olarak 1.5 cc ve üstünde bir miktar boşalır. Boşalmalar arasındaki sürenin uzaması, bazı kişilerde meni keselerinin daha büyük olması ve daha fazla salgı yapması sonucu bu miktar artabilir, nadiren 8-10 cc’ye kadar çıkabilir. Bu durum kadında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık nedeni olmaz. Vajinanın esnek yapısı 10 cc dahi olsa bunu çok kolaylıkla tolere edebilir. Meninin fazla hacimde gelmesi de daha fazla yorgunluk yapmaz. Bu bir hastalık veya sorun değildir.

İkinci kez ilişkiye girmek için biraz beklemeli mi?

SORU: Öğrenmek istediğim, cinsel birleşme esnasında kızlık zarı yırtılınca ne kadar kan gelir? Yani bunun ortalama bir miktarı var mı? Ayrıca ilk ilişkiye girdikten sonra yani kızlık zarı yırtıldıktan sonra ikinci bir ilişkiye girmek için belirli bir süre beklemek gerekiyor mu? Yoksa ilk ilişkiden sonra o gün cinsel birleşmeye ara mı veriliyor?

CEVAP: Değerli okurum, bazı zarlar ilişkiye izin veren yapıda olduğu bazıları ise doğuştan olmadığı için kanamaz. Fakat bazen yırtılma öyle bir yerden olur ki 1-2 damla olan kanama cinsel salgılarla da birleşince fark edilemeyebilir ya da hiç kanama olmayabilir. İkinci ilişkiye ise kanama durumuna göre karar vermelidir. Bir pedi aşan yoğun kanamalarda ilişki değil jinekolojik muayene öneriyorum.

Prezervatifler fark eder mi?

SORU: Ben prezervatifi biliyorum ama lateksin ne olduğunu bilmiyorum. Bir de prezervatifle ilişkiye girildiğinde hastalıktan korunma riskinin ne olduğunu merak ediyorum. Eğer bütün prezervatifler aynıysa marka fark eder mi?

CEVAP: Değerli okurum, lateks kauçuk ağacından elde edilen tamamen doğal bir maddedir. Prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada en etkili yoldur fakat %100 korunma sağlamaz. Ciltteki yaralar kan anne sütü gibi yollarla da hastalıklar bulaşabilir. Bütün prezervatifler aynı değildir. Farklı materyallerden üretilen prezervatifler de var. Üretim güvenliği dayanıklılık testi saklama koşulları ve laboratuar çalışmaları ürün tercihinde dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Seksten sonra acı hissediyorum!

SORU: Sevgili doktor hanım. Ben 22 yaşında bir bayanım. Seks sonrası çok fazla acı hissediyorum. Bu acıyı hissetmemin nedeni ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, klitoris uyarıldığı zaman kabarır ve yükselir. Tekrar eski haline dönmesi ve alçalması yarım saat kadar sürebilir. Orgazm sonrası dokunmaya karşı hassas olması normaldir. Çünkü bu sırada açık pozisyondadır. Eğer ilişkinin üzerinden saatler geçtikten sonra bile acı varsa, bunun sebebi partnerinin tekniği olabilir. Sert davranıyor olması acı hissetmene yol açabilir.

3 ayda belirti verir mi?

SORU: Ben 3 ay önce korunmasız bir ilişkide bulundum. Bu aralar ateş, iştahsızlık şikayetim var. 7 kilo verdim. Acaba 3 ay içinde AIDS hastalığının belirti verebilme olasılığı var mıdır?

CEVAP : Değerli okurum, AIDS virüsü vücutta uzun süre hastalık oluşturmadan taşıyıcı olarak kalabilmektedir. Bu kadar kısa sürede hastalık ile ilgili bulguların görülme olasılığı düşüktür. Emin olmak için bir kan testi yaptır. Korunmasız bir ilişkin olduğu için de Üroloji uzmanına görün.