Dr. Figen Ökten

Hamile mi acaba?

09 Eylül 2019 Pazartesi 14:01 | Son Güncelleme: 09 Eylül 2019 Pazartesi 14:01

Acaba boyu normal mi?

SORU: 28 yaşındayım. Penisimin boyu 9 santim. Sizce normal mi? Büyütücü vakum veya hap kullanmak istiyorum. Acaba büyür mü?

CEVAP: Sevgili okurum, penisinin boyuna (eğer şişman değilsen) evliliğini, cinselliğini idare edebilir diyor tıp bilimi. Ama bir başka şey daha söylüyor: Vakumla, ilaçlarla, haplarla, iğnelerle büyümüyor!

İlişkiden sonra ağrım oluyor!

SORU: Merhaba Figen Hanım. Cinsel ilişkiye girdikten sonra karın ve makat bölgemde ağrılar oluyor. Bu durum beni çok endişelendiriyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişkide karna ve makata vuran ağrılar genellikle endometriozis ya da geçirilmiş enfeksiyon ve operasyon sonrası gelişen yapışıklıklara bağlıdır. Başvuracağın bir jinekolog durumu aydınlatacaktır.

Kısırlık nasıl anlaşılır?

SORU: Öncelikle çok teşekkürler. Bir erkeğin tıbbi testlerin dışında kısır olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, testislerin muayenesi bir fikir verebilir, fakat asıl spermiogram adı verilen meni analizi yapılması şarttır. Bu testi en az 2 kez de tekrar etmek gerekir.

Losyonun bir zararı olur mu?

SORU: Eşim cinsel ilişki sırasında çok acı duyuyor. Kayganlık sağlamak için bir losyon denedik. Acaba bu losyon spermlerimi öldürür mü? Bir de penisimde bir kaşıntı başladı. Losyonun etkisi var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, öncelikle eşinin ilişki esnasında duyduğu ağrının nedeninin bir Kadın-doğum uzmanı tarafından araştırılması gerekir. Kayganlaştırma için kullandığınız losyonun tipi önemlidir, bazıları spermleri etkileyebilir, su bazlı bir kayganlaştırıcı önerebilirim. Bu losyon sizde alerjik bir reaksiyon yapmış olabilir. Dermatoloji uzmanına danışın.

Hamile kalamıyorum...

SORU: İyi günler Figen hanım. Ben şimdiye kadar 4 kez kürtaj oldum. Ayrıca korunmak için de doğum kontrol hapı kullandım, yaşım 30 ve artık bebek istiyorum. Bir yıldır eşimle korunmuyoruz ama bir türlü hamile kalamıyorum. Acaba nedeni kürtajlar olabilir mi?

CEVAP: Evet değerli okurum, nedeni kürtajlar olabilir, ancak bir kadın hastalıkları uzmanına giderek muayene olursan, sanadaha kesin bir cevap verebilir.

Menopoz eşten soğutur mu?

SORU: Merhaba efendim, benim sorunum eşimden yana. Menopoza girdiğinden beri bana karşı son derece soğuk davranıyor. Benimle ilişkiye girmek istemiyor. Acaba menopozun etkisi mi?

CEVAP: Değerli okurum, menopoz dönemlerinde hormonal düzensizlikler dolayısıyla bu tip durumlarla karşılaşabiliyoruz. Eşinin menopoz döneminde öncelikle bir jinekologtan daha sonrasında ise bir psikologtan yardım almasını öneririm.

Hamile mi acaba?

SORU: Bundan yaklaşık 2 ay önce kız arkadaşım bakire olduğu için farklı bir yolla ilişkiye girdim. Prezervatif kullanmadım. Ancak ilişkiye girdikten sonra kız arkadaşım adet görmediğini söyledi. Ve karın bölgesinde bir şişkinliğin olduğundan söz etti. Böyle bir ilişkide hamile kalınması mümkün müdür?

CEVAP: Değerli okurum, bir kadının hamile kalması için spermlerin rahime ve oradan da tüplere ulaşması gereklidir ki senin bahsettiğin şekilde bunun gerçekleşmesi mümkün değildir. Sevgilinin düzensizliği farklı bir nedene bağlı olabilir.