Dr. Figen Ökten

Hamile kalmak istiyorum ama tam ilişkiye giremiyorum!

17 Eylül 2019 Salı 16:32 | Son Güncelleme: 17 Eylül 2019 Salı 16:32

Erken boşalma sorunumu kendi kendime nasıl aşarım?

SORU: 20 yaşında bir gencim ve erken boşalma sorunum var. Bu konuda kendi kendime uygulayabileceğim bir şeyler var mı acaba? Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalma, boşalma refleksi üzerinde kişinin istemli kontrolü sağlayamamasından dolayı ortaya çıkar, erkeğin kendisini mutsuz ve çaresiz hissetmesine yol açar. Erken boşalma tedavisinin esası; erkeğin rahatlamayı, gevşemeyi, gerginliğini azaltabilmeyi ve istediği zaman boşalma becerisini kazanmayı öğrenmesidir. Erkek bunu önce kendi başına sonra da eşiyle birlikte yapacağı bir takım egzersizler yoluyla öğrenebilir.

Tüp bebekte de dış gebelik riski var mı?

SORU: Ben 5 yıllık evliyim. 3 yıl önce dış gebelikten ameliyat oldum ve sağ tüpüm alındı. İki ay korunup sonra korunmayı bıraktım. Bir yıl önce biz infertilite tedavisine başladık. Laparoskopi yapıldı. Sol tüpüm açık çıktı. Aşılama yapıldı. Bir ay sonra ben hamile olduğumu öğrendim. O da dış gebelik oldu. Bu sefer erken teşhis edildiği için ilaç tedavisiyle gebelik sonlandırıldı. Ben çocuğum olmasını istiyorum. Tüp bebeğin de dış gebelik olma riski olduğu söyleniyor. Bana ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, son dış gebelik ilaçla tedavi edilmesine rağmen tüplerinde fonksiyonel olarak bozulmaya ve buna bağlı tekrar dış gebelik geçirme olasılığını arttıracaktır. Tüp bebekte dış gebelik geçirme olasılığı daha düşüktür. Öncelikle sol tüpünün açık olup olmadığının tespit edilmesi ve daha sonra tedavi yöntemini jinekoloğunla tartışman gerekli.

Hamile kalmak istiyorum ama tam ilişkiye giremiyorum!

SORU: Ben bir yıllık evliyim ve vajinusmus hastasıydım 3 ay öncesine kadar ama 3 ay önce hamile kaldım ve düşük yaptım. Tekrar hamile kalmak istiyorum ama tam ilişki olmuyor. Acaba yine düşük olur mu?

CEVAP: Sevgili okurum, vajinismus tedavisi için size profesyonel yardım almanı öneririm. Gebelik olduğuna göre bunu daha kolay aşabilirsin. Erken dönemde olan düşükler genellikle genetik nedenlere bağlıdır. İlk gebekliğin düşükle sonuçlanması bir sonraki gebelikte düşük olma olasılığını arttırabilir.

Rahim filmi çektirmek ağrılı bir işlem mi?

SORU: Doktor hanım, 1 yıldır çocuk sahibi olamadık. Çeşitli tetkikler yapıldı şimdi de bana rahim filmi çekilmesi gerektiği söylendi. Rahim filmi acaba ağrıya yol açar mı? Genel anestezi altında yapılmasını önerir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, rahim filmi, rahim içi ya da kanallarda tıkanıklık yok ve zorluklarla karşılaşılmaması halinde ısrarla basınçlı radyoopek madde verildikten sonra ağrıya yol açmaz. Anestezi altında yapılmasında herhangi sakınca yoktur. Ancak iyi bir klinik değerlendirme de verebilmesi açısından skopi altında yapılması uygundur.

Menim çok katı ve donmuş gibiydi!

SORU: Sevgilimle ayda bir hafta buluşup o haftayı da yatakta geçiriyoruz. Günde 2 defa birlikte oluyoruz. Son buluşmalarımızdan sonra ben kendimi tatmin ettim ve boşaldığımda aşırı derece katı bir meni olduğunu fark ettim... Donmuş gibiydi... Bu bir cinsel hastalık mı yoksa gereğinden fazla mı ilişkiye giriyorum?

CEVAP: Değerli okurum, en kısa zamanda bu durumla ilgili bir üroloji uzmanına muayene olmanı öneririm.