Dr. Figen Ökten

Boşalırken mi bulaşır?

23 Eylül 2019 Pazartesi 17:28 | Son Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 17:28

SORU: Merhaba doktor hanım sevişme sırasında hastalıklar tam olarak boşalırken mi bulaşıyor?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel salgılarla kan yoluyla ve anneden bebeğe bulaşırlar. Sağlam deriden ve hasta olmayan çiftlerin ilişkisinde bulaşma olmaz. Bulaşmanın olabilmesi için kan ya da cinsel salgının mukoza ya da bütünlüğü bozulmuş dokuya teması gerekir.

Varikosel ameliyatı testislerime zarar verir mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, varikosel olduğum saptandı ve ameliyat gerektiği söylendi. Acaba bu ameliyatın testislere bir zararı olur mu? Bu anlamda endişe etmeli miyim? Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, varikosel operasyonlarında dikkat edilmesi gereken nokta, genişlemiş toplar damarları bağlarken testise giden atardamarın korunmasıdır. Çünkü bu arter zarar görürse yüzde 10 olasılıkla o testiste ufalma olabilir. Bunun dışında testislerine bir zarar gelme riski yoktur.

Tek testisim var, çocuğum olur mu?

SORU: 20 yaşında bir gencim. Doğuştan testislerimin biri malesef yok. Evli değilim ama ileride çocuk sahibi olmaya engel olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, tek yumurtalıklı olmak eğer diğer yumurtalığın tamamen normal ise cinsel fonksiyonlarında bir değişikliğe yol açmaz. Yine aynı şekilde diğer testis normal ise çocuk sahibi olabilirsin.

Geç boşalmak zararlı mı?

SORU: 40 yaşındayım. Benim derdim; ilişkiye girdiğimde partnerimden daha önce boşalmamak için kendimi kasıyorum partnerimden sonra boşalıyorum, bana zararı olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, ilişki esnasında boşalmayı geciktirmek için bazı teknikler uygulanabilir, bunun zararlı olduğu konusunda bir kanıt yok. Dolayısı ile bu yöntemleri uygulamanda bir sakınca yok. Ancak kronik prostat enfeksiyonu olan erkeklerde bunu kesinlikle önermiyoruz.

Sol torbamı cetvelle ölçtüm, tam 22 santim!..

SORU: Figen Hanım. Ben 52 yaşında bir erkeğim. Sol torbamda anormal bir şişlik var. Cetvelle ölçtüm, tam 22 santim. Depresyona girmek üzereyim. İşin tuhafı, ne ağrım ne de sızım var.

CEVAP: Değerli okurum, önce testis ultrasonu istenir. Tetkik neticesinde, 1-Hydroce (yumurtanın su toplaması) 2- Fıtık olabilir (karın boşluğunun zayıflığından dolayı bağırsakların yumurta içine inmesi) 3-İyi ve kötü huylu tümör olabilir. Şikayetlerin birinci şıkta bahsettiğim, yumurtanın su toplamasına benziyor. Bunun tek tedavi yöntemi var, ameliyat. Bu ameliyat çok basit olup, lokal anestezi (sadece o bölgeyi uyuşturarak) denilen yöntemle bile ameliyat ediliyor. İki üç saat sonra rahatlıkla da evine gönderilebiliyor.

Mantar neden olur?

SORU: Figen hanım, bir süre önce bende mantar hastalığı oldu. İlaç kullandım geçti sonra tekrarladı. Acaba bu durum vücudun bağışıklık sistemi ile mi ilgili?

CEVAP: Değerli okurum, gebelik, şeker hastalığı, uzun süreli antibiyotik ya da hormon kullanımı mantarı tekrarlayabilir. Bağışıklık sisteminde değişiklik her türlü hastalığa ön hazırlık yapabilir.