Dr. Figen Ökten

Banyoda kendimi tatmin ederek boşalabiliyorum!

12 Eylül 2019 Perşembe 16:39 | Son Güncelleme: 12 Eylül 2019 Perşembe 16:41

SORU: Ben 22 yaşındayım. İlişki sırasında çok geç boşalıyorum. Banyoya gidip kendimi tatmin ederek boşalıyorum. Bu durum hoşuma gitmediği için ilişkiye girmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?

CEVAP: Değerli okurum, erkek cinsel etkinlikler sırasında hiç boşalamaz veya geç boşalır. Başaramama korkusuna, güven eksikliğine, travmatik cinsel yaşantılara, cinsel konuların tabu olduğu, baskılı ve katı kuralların olduğu ailede yetişmeye, aşırı kontrollü, takıntılı ve mükemmeliyetçi kişiliğe, çok sık kendini tatmin etmeye ve buna alışmaya bağlı olarak gelişebilir. Geç boşalan erkekler genel hayatlarında da oldukça kontrollü yaşamaya çalışırlar. Aşırı alkol alımı ya da kan şekerinin yüksekliği ve bazı ilaçlar da bu soruna yol açabilir. Özel bir tedavisi yoktur. İlişki sırasında cinsel hazza odaklanmak ve rahat olmak çoğunlukla sorunu çözmektedir. Ancak altta yatan sebepler ciddi ise başarılı olmaz. O zaman alta yatan nedeni bulup, ona yönelik tedavi yapmak gerekir.

Tek testis sorun yaratır mı?

SORU: 23 yaşında bekar bir erkeğim. Testisim doğuştan yok. Bu durum ileride cinsel yönden ya da psikolojik açıdan bana bir sorun oluşturur mu?

CEVAP: Değerli okurum, tek testisli olmak cinsel fonksiyonlarını ya da üreme kapasitesini azaltmaz. Bu nedenle endişe etmene gerek yok. Psikolojik açıdan bir problem oluşturursa, o zaman buna uygun bir tedavi uygulanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken esas konu diğer testisin nerede olduğudur. Diğer testis gerçekten doğuştan itibaren hiç mi oluşmadı, yoksa sende bir inmemiş testis olayı mı var? Bunun mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü inmemiş testis alınmaz ise ileride kanserleşebilir. Penisten dışarı boşalma olurken, fışkırmama sebebi ne olabilir? Yumurta ile spermin döllenmesi kadının tüplerinde olur. İşte spermin bu kanallara ulaşması için fışkırması gerekir. Penis eğriliği durumunda meninin dışarı çıkmasında bir yavaşlama olabilir. Bir ürologa başvurmanızı öneririm.

Hiç doğum yapmamış biri spiral kullanabilir mi?

SORU: İyi günler doktor hanım. iki yıllık evliyim, hiç doğum yapmadım. Doğum kontrolü için spiral kullanabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, doğum yapmamış kadınlarda ilk tercih olmasa da, gerekli kontrol sonrasında RİA (Rahim İçi Araç-Spiral) taktırabilirsin. Muayene olurken Pap Smear testini yaptırmayı unutma.

Haftada 3-4 kez yapıyorum!

SORU: 28 yaşında bekar bir erkeğim. Haftada 3-4 kez kendimi tatmin ediyorum. Bunun bana bir zararı olur mu?

CEVAP: Sadece yorgunluk yapar sevgili okurum. Ancak senin yaşındaki birinin cinsel hayatının tamamını kendini tatmin oluşturuyorsa, bu normal bir durum değil. En kısa zamanda sosyal yaşama daha fazla katılmanı, bir partner veya bir eş bulmanı öneririm sana. Çok ilişkiye girmediğim için mi erken boşalıyorum? SORU: Figen Hanım. 27 yaşındayım. 3-4 haftada bir ilişkiye giriyorum. Ama erken boşalıyorum. Seyrek boşalma erken boşalmamın nedeni olabilir mi? CEVAP: Değerli okurum, direk bir ilişki olmamakla beraber, düzenli ilişkileri olmayan kişilerin, ilişki esnasında erken boşalma problemi ile karşılaşması daha sık rastlanan bir durum olabilir. Her durumda erken boşalmayı tedavi etmek gerekir.