Dr. Figen Ökten

Bakireyim. Konuşurken orgazm oluyorum

24 Eylül 2019 Salı 17:16 | Son Güncelleme: 24 Eylül 2019 Salı 17:18

SORU: 24 yaşında, bakireyim. Erkeklerle konuşurken orgazm oluyorum. Yüzüm kızarıyor, titriyorum. Yardım edin.

CEVAP: Sevgili kızım, nasıl bir şey şu orgazm anlatsana. Bacakların titriyor, kasların geriliyor mu? Hadi ben sayayım sen dinle. Rengin kızarıyor, dişlerin dudaklarını kazıyor. Ağzın kuruyor, gözlerin kayıyor, beynin ayılıp bayılıyor. Gözlerin sulanıyor, boğazın kısık kısık hırlıyor. Bir daha soruyorum, böyle mi? Sonra birden paraşütle yeryüzüne iner gibi oluyorsun, derin derin soluyorsun. Kalbin çarpıyor, kanın kaynıyor, için oynuyor. Eğer böyleyse kızım, senin yüreğin cinselliğinle savaşıyor. Belki orgazm oluyorsun ama boşa kürek sallıyorsun. Bu gibi durumlarda yanında biri olsun ve seni korusun.

Kızlık zarı bozuldu mu?

SORU: 22 yaşındayım. 2 ay önce kız arkadaşımla ilişkiye girdik. Bakire olduğunu söylemişti. Ama kan görmedim. 4 saat sonra yeniden ilişkiye girdik. Bu kez çok kan geldi. Kızlık zarı mı bozuldu, adet dönemi miydi?

CEVAP

Değerli okurum, bal gibi kız. Kızın, kızlık zarını kanattın. Üzüntü ve vicdan azabı çekmemek için “o adet kanamasıydı” dememi istiyorsun. Elini yüreğine koy. Yaptın mı bu işi? Yaptın. Sorumluluğunu ve sıkıntılarını delikanlı gibi göğüsle.

Sertliğini kaybediyor

SORU: 23 yaşındayım. Eski kız arkadaşımla ilişkiye giriyorduk ama sürtünme yoluyla. Şimdiki kız arkadaşımla ilişkiye girmeyi denedik ama penisim sertliğini kaybetti. İlişkiye giremedim. Acaba sorunum psikolojik mi?

CEVAP

Değerli okurum, organ senin bencilliğine isyan ediyor. “Bu kadar da kıyımcı olma, ben yokum” diyor. Sana bir ders veriyor. Organ olarak bozulan bir şey yok. İçini, ruhunu temiz tut. Gerisi sorun değil.

Gebe kaldı mı?

SORU: Sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. Ben bacak arasına boşaldım. Ertesi gün adet gördü. Bittikten 2 gün sonra açık kırmızı, pembe renkte kan gelmiş. Acaba bir problem olabilir mi? Gebe kalma ihtimali var mı?

CEVAP

Değerli okurum, ne gebe kaldı ne de kızlığı bozuldu. Hayata dön, yarın da işinin başına geç.

Bitkilerle aşabilir miyim?

SORU: Figen Hanım. Ben son birkaç aydır cinsel isteksizlik yaşıyorum bu sorunu bitkilerle aşabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, erkeğin cinsel hayatı boyunca zaman zaman bu tip dönemleri olabilir. Birçok nedeni olabilir. Bazıları stres ve depresyondur. Bence eğer bu durum devam ederse bitkilerle çözmeye çalışmak yerine profesyonel bir destek al.

3’üncüsü de olabilir mi?

SORU: Figen hanım ben iki çocuk annesiyim. Her iki çocuğum aşılama ile oldu. Şimdi bir bebek daha istiyoruz. Size sorum şu; acaba yine aşılamayı mı denemeliyiz? Yoksa tüp bebek mi yapmalıyız?

CEVAP: Değerli okurum, son durumu gösteren, sana ait hormon profili ve over rezervi ile eşinin spermiogramı değerlendirildikten sonra yeniden aşılama mı yoksa doğrudan tüp bebek mi karar verilebilir.

Tampon engeller mi?

SORU: Ben adet dönemlerimde tampon kullanıyorum. Acaba bunun bana bir zararı var mıdır? İleride çocuk sahibi olmamı engeller mi?

CEVAP: Değerli okurum, adet döneminde vaginal tampon kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak tamponun en azından hergün değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde enfeksiyonlara neden olabilir. Bu da yol açacağı yapışıklıklarla çocuk sahibi olmanı engelleyebileceği gibi hayati tehlike yaratabilir.

Testler normal diyor ama!..

SORU: Merhaba sayın hocam, benim adet günlerim düzensiz, jinekoloğa gittim. Bir sorun olmadığını söyledi emin olmak için kan tahliliyle testler yaptılar her şey yolunda çıktı. Fakat hala düzensizlik devam ediyor. Bu ay 20 günlük gecikme oldu, hamileyim zannettim ama test negatif çıktı. Sizce şimdi ne yapmak gerekir? Kısa sürede bana cevap verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, gerek muayene gerek kan testleriyle hormon değerlerinin normal geldiği durumlarda bile strese, yorgunluğa, geçirmiş başka hastalıklara ve sürekli ilaç kullanımlarına bağlı olarakta adetler düzensiz olabilir. Yine de adet dönemi boyunca ard arda yapılacak ultrasonik izleme ve farklı dönemlerde yapılacak hormon testleriyle herhangi bir dönemde hormonal yetersizlik olup olmadığı ya da yumurtlama olup olmadığını araştırmak sorununun çözümüne yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.