Dr. Figen Ökten

Diyet yüzünden mi cinsel isteğim azaldı?

12 Temmuz 2019 Cuma 16:23 | Son Güncelleme: 12 Temmuz 2019 Cuma 16:25

SORU: İyi günler doktor hanım. Çok kilo aldığım için zor bir diyet programına girdim. Son günlerde çok halsiz düştüğüm için eşimin cinsel isteklerine cevap vermekte zorlanıyorum. Hem diyeti hem cinselliği birlikte götürmek için ne yapmalıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, sağlıklı yaşam bir bütündür. Sağlığını olumsuz etkileyecek bir duruma sokmuşsun kendi. Dolayısıyla yaşamının diğer kısımları da olumsuzluktan paylarını almış. Daha sağlıklı bir diyet programı seçmeni öneririm.

Sağlıklı bir cinsellikte neler olmalıdır acaba?

SORU: Figen Hanım. Cinsel hayatın kaliteli olması için belirli bir zaman var mıdır? Yeni evliyiz eşim yemekten sonra hemen cinselliğe yöneliyor. Bense öncesinde duygusallık yaşamak istiyorum. Sağlıklı cinsellikte neler olmalıdır? Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, kadının cinsel ilişkiye hazırlanma süresi ile erkeğin farklılıklar gösterir. Eğer evliliğinizin çok başlarında iseniz bu gibi sorunları konuşarak çözebilirsiniz. Herkesin kendini dinamik ve verimli hissettiği saatler ayrıdır. Bazen de kendimizi yorgun hissederiz. Bu gün içinde dahi kendini belli eder. Senin aktif ve pasif olduğunuz saatlerin hangisi? Sabahcı mısın öğleden sonracı mı, akşam ya da gececi mi? Cinsel ilişkide de bu saatler önemli yer tutar. Kendini gözden geçir önce bakalım. Eşinin saatleriyle ortak bir nokta bulabilecek misin? Ya da konsantrasyon için saatin dışında seni etkileyen faktörler nelerdir? Beden dilin seni yönlendirecektir.

Hormon tedavisinden sonra testisim küçük kaldı!

SORU: 13 yaşındayken sağ testisim yukarıda olduğu için ameliyatla torbaya indirildi ve hormon tedavisi gördüm ama şu an sağ testisim soldakine göre çok küçük kaldı. İleride bir sorun çıkarır mı? Şu an 24 yaşındayım. CEVAP: Yukarıda olan testislerin operasyon ile indirilmesi için ideali 2 yaşına kadardır. Sen 13 yaşında olmuşsun, bu yaşa kadar testiste bazı değişiklikler olabilir. Bazen de zaten o testis doğumsal olarak ufaktır. Bu nedenle o taraf testisi ufak olabilir. Bunun penis boyutu ile bir ilişkisi yoktur.

İdrara çıktığımda ağrı oluyor!

SORU: İyi günler Figen Hanım. 26 yaşında bir gencim. Son beş gündür idrarımı yaparken kasıklarımda bir ağrı hissediyorum. Antibiyotik kullandım ancak fayda etmedi. Acaba ne olabilir? Mikrop kapmış olduğumu düşünüyorum. Böyle bir ihtimal var mı?

CEVAP: Değerli okurum, bu yakınma idrar yollarında bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bazen de kasık bölgesindeki lenf bezleri o bölgedeki enfeksiyonlarda şişerek ağrı yapabilir. Seni muayene ederek teşhisi koymak gereklidir.

Kasıklarım kızardı!

SORU: Sevgili Figen Hanım. Ortalama 1 aydır kasıklarımda ve cinsel organımın çevresini daire şeklinde çeviren, her bir yönü ortalama 5 cm olan bir kızarıklık sorunum var. Kaşınma yapıyor ve kaşıdığımda sanki kan toplanıyor. Bu bir hastalık mıdır? Hangi doktorun alanına girer?

CEVAP: Değerli okurum, anlatmış olduğun lezyonlar bir deri hastalığını düşündürüyor. Görmeden tanı koymak mümkün değil, bir dermatoloji (deri hastalıkları) uzmanına görünmelisin.