Kaan Özbek

Depresyondayız!


11 Mayıs 2017 00:01

BİRKAÇ gündür eğitim üzerine atıyoruz manşetlerimizi. Doğal olarak köşe yazımı da etkiliyor. Dün okurlarımdan Sevgi hanımın uyardığı bir konu bugünkü manşetimizi doğurdu. Önümüzdeki ay yapılacak LYS sınavına girecek olan kızının dershaneden arkadaşlarının ağır baskı altında oldukları düşüncesiyle anti-depresan haplarda çare aradığını söyledi Sevgi hanım.
Hemen konuşu araştırdım. Baktım ki ortaya çıkan tablo çok ürkünç.
Üstelik sadece sınav stresi gibi nedenlerden değil, toplumsal gelişim sürecinde özellikle 1980 – 2000 yılları arasında dünyaya gelen insanların büyük bir bölümünün anti-depresanlarla çare aradığı detayı çıktı karşıma.
Y kuşağı denen bu kuşak, diğer jenerasyonlara göre beklentiler açısından çıtayı daha yüksek tutuyor. Hal böyle olunca tatminsizlik gibi büyük bir sorun ile karşı karşıya kalıyor ve sonuç: bunalım!
Depresif ruh haline giren bu kuşak çareyi anti-depresanlarda alıyor ve ne acıdır ki profesyonel bir destek almak yerine ilaç isimlerini bile birbirlerinden alıyor!
Bu büyük bir sosyolojik sorun aslına bakarsanız.
Peki başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere misal Milli Eğitim Bakanlığı her geçen gün daha da derinleşen bu krizi atlatmak için bir proje geliştiriyor mu?
Daha da basitleştirelim soruyu!
Böyle bir sorundan haberdarlar mı?
Ben cevabını biliyorum.
Lakin yine de cevap ve açıklama bekleyeceğim.
Kim bilir belki bir proje geliştirilmesine vesile olurum.