Dr. Figen Ökten

Deneyimleri olmuş, ne gibi tetkikler yapılmalı?


20 Mart 2017 01:10

SORU: 2 yıldır çıktığım erkek arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz. Arkadaşımın daha önce deneyimleri olmuş. Evlilik kararımızdan önce ne gibi tetkikler yaptırmamız gerekir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, evlilik öncesi her durumda bir aile hekiminden yardım alınması sağlıklı olacaktır. İsteyerek hamilelik yaşamandan doğum kontrolüne, sağlıklı cinsel yaşamın başlangıcına ya da senin durumdakidaki gibi özel bir takım testlere kadar cevabı orada bulabilirsin. Daha özel durumlar için uzman doktorlar yardımcı olabilirler. Bununla birlikte ruhsal sağlık, evlilikten beklentiler, kişinin kendini tanıması süreci için ise evlilik danışmanından yardım almanı önerebilirim. Mutluluklar diliyorum.

Seks hayatımız sıradanlaştı, bu durum sıkıntı yaratıyor!

SORU: 5 yıldır evliyim. Eşim çocukluğunda baskıcı bir aile de büyüdü. Üvey babanın da sonradan gelmesi eşimi tamamen pasifleştirmiş. Bunu etkisiyle mi bilmiyorum ama cinsel hayatımız çok sıradanlaştı. Eşimi seviyorum ve ona bağlıyım ancak seks hayatımızın bu durumda olması beni sıkıntıya sokuyor. Eşim bunu bir sorun olarak görmüyor. Sizin de fikrinizi almak istedim. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, bazı görüşler cinsel yaşantının çocukluktaki kazanılmış cinsel çatışmaların üzerinde kurulu olduğunu söyler. Çocuğun ailesinin cinsel yaşamı ve nasıl yansıttığı, baskıcı veya açık ifade edişlerin önemli olduğu gerçektir. Bununla birlikte daha sonraki cinsel yaşamların, belki bir travmanın, yaşanan olumsuzlukların etkisi önemlidir. Evlilik yaşamındaki kızgınlıklar, kırgınlıklar, bastırılmış öfkeler, ifade edilemeyen tüm duyguların cinsel yaşamı olumsuz etkilediği bilinir. Uzun süreli olumsuzluklar giderek evlilik yaşantınızı da etkisi altına alacaktır. Uyum ve doğru iletişim için bir uzman yardımı ile kısa sürede sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum. Yeter ki eşine karşı anlayışlı davran. Ve sakın yasak yollara sapma. Başka kollarda teselli aramak gibi yani...

Cinsel isteksizliğini çözmek için neler yapmalıyım?

SORU: Sevgili doktor hanım, ben 8 yıldır evliyim. Eşim bir şirkette üst düzey bir yönetici. İş yoğunluğu nedeniyle bana ve çocuğumuza yeteri kadar zaman ayıramadığı gibi giderek yaşadığı zorluklar nedeniyle cinsel hayatımızda sorunlar baş gösteriyor. Strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksizliği çözmek için neler yapılabilir?

CEVAP: Değerli okurum, strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksizliği çözmenin yolu, stresle baş etmeyi öğrenmektir. Bu da cinsel terapilerin dışında kalan bir alandır.