Dr. Figen Ökten

Değil dokunmak, daha görünce boşalıyorum!


14 Mart 2017 00:01

SORU: Merhaba doktor hanım. Ben 20 yaşında çalışan biriyim. İş yerinde çıktığım bir kız arkadaşım var. Onu ne zaman görsem içim kıpır oluyor ve iş gücümde düşüş oluyor. Ona dokunmayı bırakın, bakarken bile hemen penisim sertleşiyor, boşalmaya engel olamıyorum. Evliliğimizde sorun olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, yaşının genç olması bu açıdan önemlidir ve muhtemelen daha önce cinsel bilgi ve deneyiminin olmaması nedeniyle, çabuk sertleşmeler ve kontrolsüz ani boşalmalar oluyordur. Yaşam deneyimlerin, cinsel bilgi ve deneyimlerinin artacağı ilerideki evlilik dönemlerinde, bu durum kendiliğinden düzelebilir. Sorun yine devam ederse bir uzmandan cinsel terapi ile sorunu çözebilirsin.

Sigara peniste şekil bozukluğu yapar mı?

SORU: Ben 25 yaşında bir gencim. 2,5 sene önce çok stresli ve yoğun sigara içtiğim bir dönemde cinsel organımda şekil bozukluğu meydana geldi. Yanlarındaki damarlar daha belirgin hale geldi. Artık eskisi gibi sertleşmiyor, ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, strese ve sigaraya bağlı olarak peniste şekil bozukluğu meydana gelmez, büyük olasılıkla gördüğün damarsal yapılar normal yapılardır. Meninin tamamını atıp atamadığın bazı tetkikler ile anlaşılabilir. Yakınmaların daha ziyade psikolojik kökenli gibi görünüyor.

Bu şekilde mikrop bulaşma oranı ne kadardır acaba?

SORU: 22 yaşında bir gencim. Bir bayanla birlikte oldum. Prezervatif de kullandım ama şimdi her idrara çıkışımda bir yanma oluyor. Mikrop kapmış olabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, eğer önlem almana rağmen bir problem yaşıyorsan konu ile ilgili uzman hekime başvurmalısın. Cinsel bir sorundan başka idrar yolu problemi de yaşıyor olabilirsin. Birkaç küçük tetkik ile tedavi olabilir ve şüphelerinin belki de yersiz olduğunu görerek rahatlayabilirsin.

İlişki sırasında acı oluyor!

SORU: Benim sorunum cinsel birleşme sırasında ağrı, acı, yanma, kaşıntılar oluyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

CEVAP: Normal koşullarda cinsel birleşme sırasında, ağrı, acı, yanma, kaşıntı gibi olumsuz hisler oluşmaz. Cinsel birleşme öncesinde kadının yeterince uyarılmaması veya başka bir nedenle kadın cinsel organlarında yeterli ıslanmanın olmaması, kuruluk nedeniyle acı, yanma gibi duyumlara yol açabilir. Kadın cinsel organlarında, vajinada var olan enfeksiyonlar da temas sırasında, acı, yanma, kaşıntı yaratabilir. Benzer şekilde erkek cinsel organlarında ve menide bulunan enfeksiyonlar da cinsel birleşme sırasında yanma, kaşıntı yapabilir. Enfeksiyon olup olmadığını anlamak için bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.