Dr. Figen Ökten

Cinsel isteksizliğini çözmek için neler yapmalıyım?

11 Temmuz 2019 13:38

SORU: 8 yıldır evliyim. Eşim bir şirkette üst düzey bir yönetici. İş yoğunluğu nedeniyle bana ve çocuğumuza yeteri kadar zaman ayıramadığı gibi giderek yaşadığı zorluklar nedeniyle cinsel hayatımızda sorunlar baş gösteriyor. Strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksizliği çözmek için neler yapılabilir?

CEVAP: Değerli okurum, strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksizliği çözmenin yolu, stresle baş etmeyi öğrenmektir. Bu da cinsel terapilerin dışında kalan bir alandır.

Geç sertleşip, erken boşalıyorum artık dengem bozuldu!

SORU: Benim sizinle paylaşmak istediğim sorun; penisimin çok geç sertleşmesi. Ayrıca erken boşalmada yaşıyorum.. Bu benim dengemi bozdu. Artık hem kadınlardan kaçıyorum hem de cinsellikten uzak duruyorum. Zaman zaman bu durum aklıma intiharı bile getirtiyor. Bu konuda ne yapabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, sertleşme güçlüğü ve erken boşalma bir arada yaşanıyor ise tedavisini aramalısın. Bu durumun tedavisi zor olsa da vardır. Bunun için bir cinsel terapiste başvur. Bu durum seni depresyona sokmuş, o nedenle bir an önce yardım alman yararlı olacaktır.

Cinselliği konuşsak mı acaba?

SORU: Ben çekinik yapısı olan bir erkeğim. 6 yıldır evliyim fakat hiçbir zaman eşimden cinsellik istemiyorum. Kendiliğinden gelişmesi dışında bu konularda hiç konuşamıyoruz. Cinselliğin konuşulması kaliteyi etkiler mi?

CEVAP: Hem de nasıl etkiler sevgili okurum. Ama olumlu etkiler. Sağlıklı iletişim tüm birlikte yaşamların anasıdır. Eşinle çekinmeden sorun veya isteklerini konuşabilirsin. Susmak sorunu çözmez ve hatta bazen büyütebilir de. Unutmayın bir eş siz bilmediğini düşünseniz de pek çok şeyi anlar ve hisseder. Bu nedenle güven ortamınızı bozmadan konuş. Çok daha iyi olacaktır.

Gebe kalmış olabilir miyim?

SORU: Geri çekilme yöntemi ile korunuyoruz Figen Hanım. Hamile kalma ihtimalim var mı? Geçenlerde üstüme boşaldı. Gebelik olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, geri çekilme yöntemiyle korunma yüzde yüz başarılı değildir. Boşalma öncesi penisten akan kayganlaştırıcı sıvıda prostatta olgunlaşmış canlı sperm hücreleri bulunabilir. Aynı şekilde yumurtlama döneminde de üste boşalma sırasında vajene kaçabilecek canlı spermlerle de gebe kalma olasılığı vardır. Vajeni de içerecek yıkanma bir dereceye kadar korunma sağlarsa da kesin değildir. Bu gibi durumlarda ertesi gün hapı denilen bir doğum kontrol hapının ilk 72 saatte ve doktorunun önereceği şekilde kullanmam mümkündür.

Kan testi negatif çıktı ama bazı belirtiler var gibi...

SORU: Merhaba hocam, adetim 9 gün gecikti. 4 günlük gecikmede kanla gebelik testi yaptırdım. Gebelik çıkmadı. Ancak hala adet olmadım. Göğüs uçlarım acıyor. Kanda negatif çıkmasına rağmen hala hamile olabilir miyim?

CEVAP: Değerli okurum, adetlerin düzensiz değilse ve korunmadan cinsel ilişkiye girdiysen 4 günlük gecikmede bile kanda gebelik testinin olumlu çıkması gerekirdi. Aksi taktirde hormonal düzensizlik ya da yumurtalıklardaki kistik gelişmeler nedeniyle bazen de çok erken bozulmuş bir gebeliğe bağlı olarak adetin gecikmiş olabilir. Mutlaka bir jinekologa görünerek olayı netleştirmen gerekir.