Dr. Figen Ökten

Boşalmak, her erkekte farklılık mı gösterir?

15 Haziran 2017 Perşembe 10:52 | Son Güncelleme: 15 Haziran 2017 Perşembe 10:52

SORU: İyi günler doktor hanım, ejekülasyon her yaşta farklı mıdır? Ne kadar sürer? Kişiden kişiye değişir mi?

CEVAP: Evet değerli okurum, ejekülasyon(boşalmak) yaşa kişiye ilişki sıklığına ve sağlık durumuna göre farklılık gösterir.

Kaşıntım var, ilişkiden sonra sevgilime de geçti

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Cinsel bölgemde kaşıntı vardı. Sevgilimle ilişkiye girdikten sonra onda da kaşıntı olduğunu söyledi. İlaçla geçer mi?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel organlar çevresinde kaşıntı olması deride mantar enfeksiyonunu düşündürüyor. Ancak başka bir çok deri hastalığı da kaşıntı yapabilir. Bir deri hastalıkları uzmanına muayene ol, teşhisi bilmeden ilaç kullanmak doğru bir davranış olmaz.

Cinsel hastalıklar her iki cins için de tehlikeli midir?

SORU: 19 yaşındayım Figen Hanım. Ben cinsel yolla bulaşan hastalıkların hem erkek hem de kadın için tehlikeli olduğunu duydum. Acaba bunlar doğru mu?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha çok, genç yaştaki kadın ya da erkeklerde görülür. Ama en çok erkeklerde bu hastalıklara rastlıyoruz. Çünkü erkeklerin partner sayısı fazla, ortaya çıkan şikayetleri daha belirgindir. Erkeklerde meni ve idrar aynı kanal yoluyla dışarı atılır. Ayrıca penisin içerisindeki idrar yolu, cinsel ilişki sırasında mikroplarla direkt temas eder. Bu yüzden hastalık belirtileri daha kısa sürede ve şiddetli biçimde ortaya çıkar. Bu gruptaki hastalıklar cinsel ilişkiyle bir bireyden diğerine geçer. Cinsel ilişki sırasında hasta olan kişinin genital bölgesindeki doku veya sıvılardaki mikroplar ve virüsler partnerin genital bölgesi yoluyla vücuda girer. Mikrop vücuda girdikten sonra herhangi bir belirti vermeden yıllar boyu sessiz kalabilir. Bu kişiler tedavi edilemedikleri için farkında olmadan hastalığı bir diğer kişiye kolaylıkla bulaştırabilirler. Son yıllarda, cinsel ilişkide bulunma yaşının küçülmesi, evlilik öncesi, evlilik dışı ilişkilerin artması ve prezervatif kullanımına önem verilmemesi sonucunda cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığında bir artış oldu.

Penisimde siğiller çıkıyor

SORU: İyi günler hocam, penisimde bir süredir siğiller çıkıyor. Biraz kaşınıp kendiliğinden bir süre sonra yok oluyor. Mantar olabilir mi? Daha önce böyle bir şey başıma gelmemişti. Teşekkür ederim.

CEVAP: Değerli okurum, genital bölgedeki kaşıntılar mantardan olabilir, ancak bu siğil şeklinde görülmez. Bu nedenle sendeki lezyonları görmeden bir yorum yapmak çok doğru olmayacaktır.