Dr. Figen Ökten

Boşaldıktan sonra pişmanlık duygusuna bürünüyorum...


13 Nisan 2017 00:01

SORU: 23 yaşında bir gencim. Benim erken boşalma gibi bir sorunum var. Gerek kendimi tatmin ederken, gerekse sevgililerimle yaşadığım cinsel ilişkilerimde 2-3 dakika içinde boşalıyorum. Yazılarınızdan takip ettiğim kadarıyla bu psikolojik sebeplerden dolayı kaynaklanıyor. Ama bu sorunumu tetikleyecek bir psikolojik sorun içerisinde bulunmadığımdan eminim. Ayrıca boşalma sonrası bir pişmanlık duygusuna bürünüyorum. Bunun sebebi nedir?

CEVAP: Değerli okurum, erken boşalmada belirgin bir psikolojik sorun aramak yerine, performans kaygısı ve güven problemleri sorgulanmalıdır. İyi ve güçlü olma, partnerini memnun etme kaygısı, erken boşalmada genel bir sorundur. Cinsel tecrübesizlik ya da organik sebepler de erken boşalmaya neden olabilir. Bir üroloji uzmanına görünme de faydalı olabilir. Pişmanlık duygusunun varlığı, istenilen sonuca ulaşamamanın verdiği sıkıntının bir ifadesidir. Erken boşalma ile direkt ilişkili görülmelidir.

Rahmim tersmiş, bunun bir zararı olur mu bana?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben 35 yaşındayım. 2 çocuğum var. Hiçbir şikayetim yoktu ama muayene olmak için jinekoloğa gittiğimde bana rahmin ters durduğunu söyledi. Ancak ben hiçbir şey anlamadım. Bunun bana bir zararı var mı? Rahim neden ters durur? Şimdiden teşekkürler.

CEVAP: Değerli okurum, bazı kadınlarda rahmin dışarıya dönük olması durumu söz konusu olabilir. Bunun sana hiçbir zararı yoktur. Tamamen fizyolojik bir olaydır.

Her kızlık zarından kan gelmeli mi?

SORU: Merhaba doktor hanım. Ben 20 yaşında bir genç kızım. Bir sene önce ilk cinsel deneyimimi yaşadım. Fakat hiç kanama olmadı. Gittiğim doktor kızlık zarımın yırtıldığını söyledi. Size sorum şu; her kızlık zarından kan gelmeli mi? Acil olarak cevaplarsanız inanın çok sevinirim. Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, her kızlık zarı kanamaz, esnek olabilir. Vajinal kasların kasılıp gevşemesi kızlık zarını esnetmiş olabilir. Ya da hep bu şekilde bir zara sahip olmuş olabilirsin.

O da ben de kullanmayı istemiyorum!..

SORU: Evli değilim ve erkek arkadaşım hiçbir şekilde prezervatifle korunmak istemiyor. Ben de çocuğum olmaz diye doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum. Hiç çocuğum yok. Nasıl korunmamızı tavsiye edersiniz?

CEVAP: Değerli okurum, eğer hamile kalmanı engelleyen bir organik neden var ve bundan eminsen, korunmana gerek yok. Aksi taktirde hamile kalma riskin her zaman vardır. Doğum kontrol haplarının kullanımı zor geliyorsa, bu durumda spiral ile korunmak çok daha kolay ve güvenli olacaktır