Kaan Özbek

Bo(r)dan gelecek!

26 Nisan 2019 Cuma 15:45 | Son Güncelleme: 26 Nisan 2019 Cuma 15:45

BİZİM sadece deterjan yaptığımız ve dünya rezervinin yüzde 73’ü Türkiye’de bulunan Bor madeninden Çinliler, elektronikte kullanılacak çok önemli bir madde geliştirmiş.
Yaptığı buluşlar TÜBİTAK tarafından değer görmeyen çocuklarımız Polonya’da bile en büyük ödüle layık görülürken; bilime verdiğimiz değer aslında bir kez daha gözler önüne seriliyor.
Bilim!
Ne kadar da uzak olduğumuz bir kelime.
Lakin bazı alanlardaki başarılarımızı ayrı bir parantezde tutmak gerek zira özellikle Tıp alanında pek çok büyük başarıya imza atmış profesörlerimiz, doktorlarımız var.
Yurdumuzun dört bir yanı mucit ile dolu hele zaman zaman Karadeniz’den çıkan mucit haberleri, bu konudaki başarımızı gözler önüne seriyor fakat, kendi kaynakları yetersiz geldiği için ve destek bulamadıkları için yaptıkları prototiple kalıyor…
Peki ama Türkiye bu şartlarda gelişir mi?
‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen bir liderin ardından bilimden uzak bir eğitim sistemi ile gençlerimiz bilgi kirliliğiyle yetiştirilirken ve sadece sınav geçme üzerine eğitim alırlarken nasıl mümkün olacak bu iş?
Üniversiteler öğrenci yetiştirmenin yanı sıra bilimin merkezidir. Tüm dünyada bu böyleyken bizde pek çok üniversite maalesef ticarethane yapısından öteye geçmiyor. 
Sonra hayıflanıyoruz elin Çinlilisi bordan filanca maddeyi üretti diye!
Alem çıkar aya, biz yine yaya!