Dr. Figen Ökten

Bıyıklarını kesmemesi bende tiksinti uyandırıyor!


16 Mart 2017 02:45

SORU: 42 yaşında yüksek okul mezunu bir bayanım. Eşime göre daha bakımlıyım. Eşimin ikazlarıma rağmen traş olmaması ve uzun bıyıkları bende ona karşı tiksinti uyandırıyor. Ne kadar ısrar etsem de bir şey değişmiyor hep aynı maalesef. Beraber olurken ona konsantre olamadığım için başkasını düşlemek zorunda kalıyorum. İstediğim gibi olsa buna gerek kalmayacak. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

CEVAP: Değerli okurum, bakımlı olmak öncelikle kişinin kendine karşı olan saygısı ile ilgilidir. Zaman zaman moda akımlarının etkisiyle kişiler kendilerine yakışmayan tarzlı giyim ya da fiziksel değişiklikler yaşamak isterler. Ast olan aynada kendini beğenmek ve onaylamaktır. Bununla birlikte evlilikte zevklerin uyuşmadığı durumlarda sorun yaralatabilir. Bu konudaki düşünceni kırıcı olmadan ifade etmeni, hissettiğin tiksinti duygusunu anlatmanıı önereceğim. Aşırı ve katı ifadeler bazı kişilerde tepkisel davranışlara neden olabilir. İkna etmek olumlu düşünce biçimi göstererek çok daha kolay olacaktır.

Eşimi seviyorum ama!..

SORU: 25 yaşındayım. 2 yıldır evliyim. Bu süre içerisinde sadece üç kez orgazm olabildim. Eşimle her hangi bir iletişim sorunu yaşamıyorum. Bir yıllık bir flört devresinden sonra evlendik. Eşimi seviyorum cinsel doyuma ulaşamam, bende gerilimlere ve sinirliliğe neden oluyor. Orgazmı yaşayamamam ne gibi nedenlere bağlı olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, orgazm sorunlarının ve bozukluklarının pek çok ruhsal nedenleri olabilir. Bunlar yeterince ön sevişmenin olmaması ve bunun aceleye getirilmesi, eşinin erken boşalması veya ereksiyonda sorun yaşanması olabilir. Eşe karşı yaşanan ilgi kaybı da buna neden olabilmektedir. Kişinin depresyon geçirmesi, üzüntü ve keder hali yaşaması da doyuma engel olabilir. Vaginal akıntıların olması, vaginanın geniş olması, diyabetik rahatsızlıklar, sorunlu geçirilen çocukluk, düzenli aile hayatının olmayışı da orgazma ulaşmayı zorlaştıran nedenlerden olabilir. Zaman zaman bu köşede vurgulamaya çalıştığım gibi cinsellik konusundaki bilgisizlik veya yanlış bilgilenme, cinsel aldatılmanın yaşanması doyumu zorlaştırabilir. Bazı kadınlarda gebe kalma korkusu, bu konuda eşine güvenememesi de orgazm ulaşmayı engelleyen bazı nedenlerden sayılabilir.

Testislerindeki şişme geçti ama meni kanlı geliyor!

SORU: Eşim 45 yaşında, 15 gün kadar önce testislerinde şişme ve ağrı olmuştu. Şu an şişme ve ağrısı yok ama kanlı meni geliyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP: Değerli okurum, daha önce testislerde şişme olması ve ardından menide kan görülmesi bir enfeksiyona işaret ediyor. Ancak testisdeki şişliğin kendiliğinden geçmesi enfeksiyon durumlarında pek görülmez. Üroloğa muayene olması gerek.