Dr. Figen Ökten

Bıyıklarını kesmemesi bende tiksinti uyandırıyor!


11 Haziran 2017 09:09

SORU: 42 yaşında yüksek okul mezunu bir bayanım. Eşime göre daha bakımlıyım, kendime özen gösteriyorum. Eşimin ikazlarıma rağmen traş olmaması ve uzun bıyıkları bende ona karşı tiksinti uyandırıyor. Ne kadar ısrar etsem de bir şey değişmiyor hep aynı maalesef. Beraber olurken ona konsantre olamadığım için başkasını düşlemek zorunda kalıyorum. İstediğim gibi olsa buna gerek kalmayacak. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

CEVAP: Değerli okurum, bakımlı olmak öncelikle kişinin kendine karşı olan saygısı ile ilgilidir. Zaman zaman moda akımlarının etkisiyle kişiler kendilerine yakışmayan tarzlı giyim ya da fiziksel değişiklikler yaşamak isterler. Ast olan aynada kendini beğenmek ve onaylamaktır. Bununla birlikte evlilikte zevklerin uyuşmadığı durumlarda sorun yaralatabilir. Bu konudaki düşünceni kırıcı olmadan ifade etmeni, hissettiğin tiksinti duygusunu anlatmanıı önereceğim. Aşırı ve katı ifadeler bazı kişilerde tepkisel davranışlara neden olabilir. İkna etmek olumlu düşünce biçimi göstererek çok daha kolay olacaktır.

Hepatit B hastasıyım, sevgilime geçer mi?

SORU: Hepatit B olduğum anlaşıldı. Birlikte olduğum bir kız arkadaşım var. Cinsel ilişki ile ona bulaşır mı?

CEVAP : Değerli okurum, hepatit B virüsü cinsel ilişki ile bulaşabilmektedir. Bu bulaşıcılık, aktif olarak hastalığı geçirenler ve hastalıkla karşılaşıp tam olarak iyileşemeyen ve Hepatit B taşıyıcısı olan kişiler yoluyla olmaktadır. Hastalığı aktif olarak geçiriyorsan cinsel ilişkiye girmemen ya da prezervatif kullanman gereklidir. Bu konuda bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışmalısın.

Bel soğukluğuna yakalandım!

SORU: Bel soğukluğuna yakalandım. İlaç kullandım, geçmedi. Ne yapmam gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, korunmasız cinsel ilişki sonrası penisten akıntı ve idrarda yanma ilk olarak ‘Üretrit’ dediğimiz hastalığı düşündürür. Buna yol açabilecek bir çok mikroorganizma vardır. Bunlardan ilki halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen ‘Gonore’dir. Uygun antibiyotik tedavisi ile hastalık tamamen tedavi edilebilir. Sende eksik bir tedavi uygulanmış olabilir, yeniden antibiyotik tedavisi gerekebilir.