Şevket Arslan

Bilim adamı Cocu


09 Eylül 2018 10:17

Fenerbahçe'de idman sistemini “Submaksimal Güç Patlaması” üzerine kuran Hollandalı teknik adam Cocu, saha içindeki verileri ise, ‘Metabolik Güç İndeksi’ ile değerlendiriyor. Kendisi ve yardımcılarının sahaya çıplak gözle fark edemeyeceği veriler sanal ortamda toplanıyor. Oyuncuların koşu mesafelerini incelemeyi eskimiş sistem olarak gören Cocu, “oyuncuların koşu mesafeleri nasıl değişiyor?”, “hangi oyuncu kaç defa ‘sprint’ atıyor?”, “yüksek hızlı koşular hangi bölgelerde yapılıyor?” sorularına cevaplar arıyor. Sadece koşu mesafesini ölçmenin de bir anlam ifade etmediğini kabul eden Cocu, koşunun niteliğini ölçmeye çok daha fazla önem veriyor. Ani yön değişikleri, ani hızlanma ve yavaşlamalar, koşu esnasında rakiple temasta oyuncuyu daha çok yoran hareketlerin de dökümünü alıyor. Hollandalı teknik adama bu veriler ‘Metabolik Güç İndeksi’ adı altında sunuluyor. Maç esnasında oyuncuların performans verileri ve oyuncunun önceki maçlarıyla ya da başka oyuncularla karşılaştırma imkanını da değerlendiriyor.

Galatasaray'dan Ansarifard için özel başvuru

Galatasaray yönetimi pek çok ülkede uygulanan ''transfer dönemi bitse bile kulübü tarafından serbest bırakılmış oyunculara sözleşme imzalama izni veren'' özel madde için TFF’ye başvurdu. Galatasaray’ın TFF’ye yaptığı bu başvurunun arkasında ise Karim Ansarifard’la yapılan prensip anlaşmasının yattığı iddia edildi. İranlı oyuncu transferin son gününde Olympiakos ile karşılıklı olarak anlaşarak sözleşmesini festetmişi. Hali hazırda bonservisi elinde olan Ansarifard’la Galatasaray’ın bir protokolünün olduğu gündeme geldi. Eğer TFF’den ek bir düzenleme çıkarsa Galatasaray’ın İranlıya sözleşme imzalatabileceği bildirildi.

Adem Ljajic ile eski Beşiktaş gelecek

Beşiktaş’ta sistem değişiyor… son iki sezon stoperlerin geriden uzun top çıkardığı ve kanatlardan yüklenip gol bulmaya çalışan Beşiktaş’ta sistem 2015-16’daki bol pasa dayalı oyuna dönüyor. Son iki sezon Talisca, Pepe ve Quaresma yüzünden pas oyunundan uzaklaşmak zorunda kalan Güneş, Ljajic’in gelişiyle eski oyun formatına dönmeye karar verdi. Ljajic’in takımın beyni olarak orta saha ile hücum arasında köprü olarak düşünen Güneş, kaptan Oğuzhan’ı da sevdiği bölge olan 8 numaraya koyacak. Tecrübeli teknik adam Medel’i de defans ile orta saha arasındaki bağlantı noktası olarak kullanacak.

''Gerçekten beni göndermek istiyor musunuz?''

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, lige verilen milli arada teknik direktör Phillip Cocu'nun gerekli çalışmaları yaparak kötü gidişe dur diyeceğini düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde Cocu'dan gelen görüşme talebini kabul eden Koç'un, Hollandalı adama büyük moral verdiği belirtiliyor. Cocu'nun "başkanım, hakkımda basında çıkan haberler beni çok rahatsız etti. Gerçekten beni göndermeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna Ali Koç şöyle cevap verdi: "Hocam Türkiye'de bunlara alışın. Maalesef bizdeki basın böyle. Siz önce taraftarlara sonra bize bakın. Şu ana kadar tribünden aleyhinize tek bir ses duydunuz mu? Hayır. Sizin dinleyeceğiniz tek yer tribünler. Biz size güveniyoruz. Takımda büyük değişim gerçekleştiriyoruz. Takımın birbirine ve size, sizin oyunculara ve İstanbul'a alışma süreciniz kolay değil. Biz size inanıyor ve güveniyoruz. Lütfen diğer seslere kulaklarınızı tıkayın ve işinizi yapın."

Quaresma'nın emeklilik kararı şaşırttı 

Beşiktaş’ın Portekizli yıldızı Ricardo Quaresma’nın emekli olmaya niyeti yok… 35 yaşındaki Portekizli oyuncunun Beşiktaş’la iki yıllık daha sözleşmesi var. Q7, 37 yaşına geldiğinde sözleşmesinin son yılında Beşiktaş kendisine sözleşme önerirse Türkiye’de kalacak. Aksi taktirde Portekiz’e dönerek, 2-3 yıl daha futbol oynayacak. Bu görüşünü takım arkadaşlarıyla paylaşan Q7, “eğer gençlik yıllarımda şimdiki gibi kendime baksaydım, 50’ye kadar bile oynardım” esprilerini yapıyor.

''Benzia bir Alex değil, bir Talisca'' 

Fenerbahçe’nin yeni transferi Yassine Benzia’dan herkes Alex tarzı bir 10 numara beklentisine girdi... fakat Fransa’dan gelen haberler, Cezayir doğumlu oyuncunun Talisca’ya olan benzerliğine dikkat çekiyor. 17 yaşında Lyon alt yapısından yıldızlaşlamaya başladığı dönemde Benzema ile kıyaslanan genç oyuncunun Lille formasıyla son 3 sezonda 3 asist yapıp 9 gol atması da buna çok iyi bir örnek olarak sunuluyor.

Burak Yılmaz dışında 6 kriz daha 

Trabzonspor'da 3 Eylül Pazartesi günü Trabzonspor yönetimini alacaklarını tahsil edemediği için TFF’ye şikayet eden Burak Yılmaz dışında 6 futbolcu daha ödeme bekliyor. Onur, Mustafa Akbaş, Olcay Şahan, Onazi, Kamil ve Pereira’nın da içeride alacakları bulunuyor. Yönetimin korkusu ise alacaklarını tahsil edemeyen iki yabancı oyuncu Onazi ve Pereira’nın ise FIFA’ya gitmesi. Bu arada alacakları olan oyuncularan Onur Kıvrak ve Olcay Şahan’la Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun bir toplantı yaptığı ve  14 Eylül Cuma gününe kadar süre istediği bildirildi. Ağaoğlu’nun iki tecrübeli oyuncuya, “sponsorlardan gelecek olan bir rakam var. Söz veriyorum. O paraya hiç dokunmayacağız. İlk olarak sizin alacaklarınızı ödeyeceğiz” dedi.