Şevket Arslan

Beşiktaş'a Lyon maçından fatura çıkar mı?


16 Nisan 2017 10:55

Lyon maçının yankıları devam ediyor... Cuma günü de maç öncesi çıkan olaylarla ilgili bazı yeni gelişmeler ortaya çıktı. Bunlardan birisi olay çıkardıkları için gözaltına alınan 12 taraftardan 2'sinin daha önce olay çıkardığı için maçlara girmesi yasaklanan kişiler olduğunun ortaya çıkmasıydı. Fakat kapılarda ''yüz tanıma sistemi" olmasına rağmen stada girdikleri bildirildi.

İki Türk için ada öldürmeye teşebbüs sorgulaması

Maç öncesinde OL metro istasyonu ve stat içinde çıkan olaylarda gözaltına alınan 12 kişiyle ilgili Fransız savcılığı sürpriz bir karar aldı... Rhone Eyalet savcılığı metro istasyonu girişinde ailelerin üzerine meşale attığı belirlenen bir Türkle, tribünde Lyon taraftarını hedef alarak meşale attığı belirlenen bir başka Türk taraftar için ''adam öldürmeye teşebbüsten'' soruşturma yapılmasını talep etti.

9 bin Türk'ü stada Lyonlular soktu

Lyon kulübünden yapılan gayr-ı resmi açıklamada Türklere satılan biletlerin 13-13.5 bin civarında olduğu fakat tahminlere göre statta 22 bin civarında Türkün olduğu bildirildi. Bu Türklerin stada girmesinin sorumlusunun ise Lyon taraftarları olduğu gelen bilgiler arasında. Lyonluların kombinelerini 300 ila 500 euro arasında rakamlara Türklere bu maçlığına kiraladıkları belirtildi.

İşte gözaltına alınanların yargılama nedenleri

Lyon-Beşiktaş maçının hasar tablosu da belli olmaya başladı. Türk taraftarların bulunduğu farklı bölümlerde bine yakın koltuğun tahrip edildiği ve zararın 50 bin Euro civarında olduğu bildirildi. Tutuklanan 12 Türk'ün barış ihlali, patlayıcı yasasına muhalefet ve saldırı suçlarından yargılanacağı bu kişilere 5 yıla kadar hapis cezası verilebileceği bildirildi.

Stadın güvenlik şefi aleyhine suç duyurusu

Bu arada Rhone Eyalet Savcılığı, Lyon Stadı Güvenlik Sefi Xavier Pierrot aleyhine denetlimlerde eksiklik, görevini yerine getirememe gibi suçları da içine alacak şekilde suç duyurusunda bulundu. Pierrot, aramalarda 45 yanıcı ve patlayıcı madde yakaladıklarını ama daha fazla arama için izinleri olmadığını söyledi. Kanunların kendilerine izin verdiği ölçüler çerçevesinde en iyi aramanın yapıldığını savundu.

Lyon: UEFA güvenlik önlemlerimizi yeterli buldu

Öte yandan Lyon-Beşiktaş maçında çıkan olaylarla ilgili UEFA'nın kendileri aleyhine soruşturma başlatması ile ilgili olarak Fransız kulübünden, ''Bizim güvenlik hazırlıklarımız ile UEFA delegesi tarafından olumlu bir değerlendirme vardı. Eksiklik veya açık görmediler'' açıklamasını yaptı.

16. madde işletilse bile ceza 70 bin Euro'yu geçmez

Hakem ve gözlemci raporlarının yanı sıra maç öncesinde çıkan olaylarla ilgili polis raporları da inceleme altına alındı. Beşiktaş adına adına olayların ikinci kez tekrarlandığı hatırlatıldı. Dinamo Kiev maçında para cezası kesildiği için UEFA Disiplin Talimatı'nın 16'ıncı maddesinin işletilebileceği konuşuldu. Beşiktaş'ın hukukçularının beklediği maksimum cezanın ise 70 bin euro para cezası olduğu bildirildi.

Beşiktaş'ın savunması: Sorumluluğumuz yok demiştik

Lyon maçında çıkan olaylarla ilgili olarak UEFA, Beşiktaş'tan savunma istedi. Siyah-beyazlı ekibin hukukçuları maç öncesi yapılan güvenlik toplantısında Beşiktaş yönetim kurulu üyesinin yaptığı uyarıları gündeme getirdi. Maç önü güvenlik toplantısının yazılı raporunda ''bizim dışımızda bilet satılan Türk taraftarların sorumluluğu bize ait değildir'' beyanının dikkate alınması gerektiği üzerinde duruldu.