Şevket Arslan

Beşiktaş bu turu nasıl geçer? Çok basit...


15 Nisan 2017 13:08

Beşiktaş'ımız Fransa'da olaylı maçta 2-1 mağlup oldu ama umutlarımız sürüyor. UEFA bize ceza verebilir mi konusunu aşağıda değerlendiricez. Ancak öncelikle 2 dakika içinde yediğimiz 2 gol ve Fabri'nin "jeneriklik" hatasının yaratttığı olumsuz hava hakkında konuşalım.

Şöyle düşünün; Beşiktaş 2-0 mağlupken 1 gol bulsaydı biz bu halde olur muyduk?

Tabii ki olmazdık. o 1 gol bütün umutlarımızı coşturur, tur için kendimize güveni tavan yaptırırdı. İstanbul'da da bu moralle sahaya çıkar, hem takımımız hem de taraftarımız yüksek motivasyonla rakibine karşı elinden geleni yapardı.

Şimdi derhal bu "Türk İşi" duygusallığı bir kenara bırakalım. Bardağın dolu tarafına bakalım. Attığımız o 1 gol bize bu turu getirecek. Buna inanalım. O akşam da gördük; Beşiktaş'ımızın Lyon'dan hiçbir eksik tarafı yok. Bir de buna İstanbul, Çarşı, kendi evimiz, psikolojik üstünlük... ve bir sürü olumlu etkeni de eklersek, biz bu Fransızları eze eze yeneriz. Lütfen sakin olalım, eleştirileri bırakalım, youncularımıza sahip çıkalım.

Gelelim ceza konusuna...

Beşiktaş'ın ceza almasına neden olacak 5 madde

Beşiktaş, salı günü akşam UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Final maçı oynadı. Rakip Fransız Olimpik Lyon idi.

Karşılaşmanın UEFA delegesi Belçikalı Jean Paul Mievis olaylarla ilgili Rhone Bölgesi Emniyeti'yle temas kurdu. Çıkan olaylarda yaralanan ve gözaltına alınan şahısların ifadeleri ayrıca statta bulunan kameralarla kayıt edilen görüntülerin UEFA'ya gönderilmesini talep etti.

* Maçtan önce stadın 200 metre uzağında bulunan Parc OL tramvay istasyonunda, Türk taraftarlar bir araya geldi. Sis bombası yakıp Lyon taraftarlarının üzerine atmaları sonucu tutuklanan bir Türk.

* Kale arkasında yer alan bazı Türklerin güvenlik çeberinin üzerinden atlayarak tribüne girmesi. Bu sırada kendilerini engellemeye çalışan Lyon Kulübünün resmi steward'ının dövülerek kafasının yarılması.

* Almanya'dan gelen Türk taraftarlar internetten satın aldıkları biletleri Lyon kulübünün mağazasından almaya gitti. Biletler kendilerine verilmeyince olay çıkardılar. Mağazanın camlarını kırdılar. Mağazının kapanmasına neden oldular.

* Maç öncesi çıkan olaylar sonrasında aileleri ile biletleri olmasına rağmen stada girmek yerine eve dönen Lyon taraftarlarının toplu halde Emniyet'e verdikleri "spor karşılaşması izlememiz engellendi" şeklindeki ifadeleri.

* Maç başlamadan önce ellerindeki meşaleleri ve yabancı maddeleri Lyon tribünlerine atan Beşiktaş taraftarlarının video görüntüleri.

Neyse herşeyin hayırlısı. Tarftarlı da olsa taraftarsız da olsa biz bu turu geçeriz. Yeter ki kendimize güvenelim, çocuklara sahip çıkalım. 

Moral bozmak yok. Bu tur bizim!

İnşallah...