Kaan Özbek

Anlarlar mı?


17 Mayıs 2017 00:01

DİYANET İşleri Başkanlığı 4 kişilik bir ailenin karnını doyurması için gereken parayı açıklamış. Tam bin 920 lira. Bugüne dek sendikalar, sivil toplum kuruluşları daha azını defalarca açıkladı ama bir etki yaratmadı yurttaşın gelir düzeyini ilgilendiren kararlar alanlarda. Bu açıda baktığında Diyanet; ülkenin konjonktürü gereği belki de insafa getirir birilerini.
Ha diğer yandan Diyanet’e ne ki bu işten sorusu sorulabilir elbet. Ama Dinle, Kitapla ilgisi olmayan pek çok konuda geçmişe dair açıklamaları bulunan Diyanet’i bu konuda yadırgayacak değiliz.
Hal bu!
Ülkenin hali ortada… Yurttaşın da halini ortaya serecek türlü neden var azizim.
Bak emeklime, bak asgari ücretlime, bak işsizime ve öğrencime.
Görmek ve anlamak istedikten sonra her yer ibret öyküleriyle dolu!
Ama anlarlar mı ki?
Vallahi çok bir umudum yok açıkçası. İşte tek avuntumuz bu kez her zaman dikkate aldıkları Diyanet tarafından açıklanmış olması bu rakamların.
“Yoksa ayın ortasında cebinde kaç kuruşu var vatandaşın”, “Evine ekmek götürebiliyor mu”, “Çocuğuna harçlık verebildi mi?” gibi her daim cevapsız kalan sorular benim 40 yıllık ömrümde hala güncelliğini koruyor!
İşin özeti teşekkür etmek istiyorum Diyanet İşleri Başkanlığı’na ama “Anlarlar mı?” diye soracak olursanız bence anlamazlar!