Dr. Figen Ökten

Ameliyat olursam işime ne zaman dönebilirim?


09 Mart 2017 00:01

SORU: Bende varikosel var ve ameliyat olmam önerildi. Ameliyattan kaç gün sonra çalışmaya başlayabilirim?

CEVAP: Değerli okurum, varikosel ameliyatı 20-30 dakika sürer. Yaklaşık bir hafta sonra işe başlayabilirsin. Varikosel eninde sonunda ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle işi ve süresini düşünmeden bir an önce ameliyat olmalısın.

Menopoza girdiğim halde neden korunayım ki!

SORU: Merhaba hocam, regl olamama şikayeti ile gittiğim doktorda, menopoza girdiğimi öğrendim. Ancak, 1 yıl daha korunmam gerektiği söylendi. Neden korunmam gerekiyor? Bir de HRT tedavisini öneriyor musunuz? Bu arada ben 45 yaşındayım.

CEVAP: Değerli okurum, menopoz sonrası bir yılda hipofizden salgılanarak yumurtalıklar üzerinde yumurtlama fonksiyonunu idare eden hormonlar normale dönerek nadir de olsa yumurtlamaya neden olur. Bu arada denk gelecek bir cinsel birliktelik gebelikle sonlanabilir. Menopoz sonrası 1 yılda korunma tavsiye edilmesinin gerekçesi budur. Yaşın uygun bir jinekolog tarafından gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra sürekli kontrol altında olmak koşuluyla 55 yaşına kadar HRT testini öneririm.

Evliliğe karşı fobim var!

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Ben 26 yaşında bir kadınım. Evliliğe karşı fobim var. Bu fobiyi nasıl yenebileceğim konusunda bana yardım ederseniz, sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, fobi bir şeye karşı duyulan, olağandışı korkudur. ‘Evlilik fobim’ var diyorsan, evliliğe karşı korkun var demektir. İnsan bilinmeyene karşı korku duyar, evliliğin nasıl bir şey olduğunu da bilmediğin için bu konuda endişelerin olabilir. Endişelerinin neden kaynaklandığı önemlidir. Karşı cinsle ilgili korkuların ya da yaşadığın olumsuzluklar olabilir. Belki de anne-babanın evliliğinde yaşadığı sorunlar seni korkutmuştur. Her insanın endişeleri vardır. Önemli olan kendi yaşamımızın sorumluluğunu almaktır. Bu konuda psikolojik destek alman senin için faydalı olacaktır.

Dışarı boşalmak vajinada kuruluğa neden olur mu?

SORU: İyi günler Figen Hanım. Eşim, cinsel ilişki sırasında doğum kontrol hapı kullanmaktan korkuyor. Ben de dışarıya boşalıyorum. Vajinada kuruluğa neden olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki sırasında dışarı boşalmak sağlıklı bir doğum kontrol yöntemi değildir, bu şekilde gebelik riski her zaman vardır. Eşinin neden doğum kontrol hapı kullanmadığını bilemiyorum. Ancak bir kadın doğum uzmanına başvurup, çift olarak sizin için en uygun yöntemi öğrenebilirsiniz. Vajinanın kurumaması için erkeğin içeri boşalması gerektiği doğru değildir, bir hurafedir. Vajinanın zaten doğal bir salgısı vardır, bu salgı da kadınlık hormonu ile ilgilidir. Menopoz döneminde vajinada kuruluk oluşabilir ya da bazı ilaçlar kuruluğa yol açabilir. Bunun nedeni hormonsaldır.