Kaan Özbek

Alnından öpülesi bir kız çocuğu!


08 Ağustos 2017 00:13

KABA tabirle artık maymun gözünü açtı derler ya; gerçekten davranışlarıyla, bilinçleriyle kendi yaşamlarına sahip çıkışlarıyla yeni gençlik büyük umut vaat ediyor. Biliyorsunuz Türkiye’nin kanayan yarası özellikle kız çocuklarının okutulmaması. Eskiden çocuklar kaderlerine boyun eğiyordu. Bu nedenle pek çoğu çocuk yaşta gelin ediliyordu!
Dün İhlas Haber Ajansı Adana’dan bir haber geçti. İşte yeni gençliğin umut verdiğini düşündüren haber buydu.
15 yaşındaki bir kız çocuğu girdiği TEOG sınavından iyi de bir puan almasına rağmen ailesinin baskısı sonucu neredeyse okuyamayacaktı.
Hep o aynı kafa; anne ve baba kıza, “Kız çocuğunun bu kadar okuması yeter” diyerek yaşamını elinden almak istemiş. Karşı çıkmasa kendi çaresini yaratmasa kaderi belli kızcağızın; belli ki evlendirilecek ya da bir işe sokulacak ve eve katkı sağlaması sağlanacak. Bütün parası elinden alınacak gençliğini yaşayamadan kendini bir adamın koynunda eş olarak bulacak hem de daha çocuk yaşta!
15 yaşındaki E.Ç., yaşıtlarından daha bilinçli bir davranış göstererek polise sığınmış. Ve ailesinin kendisini okutmak istemediğini söyleyerek yardım istemiş ve “Ailem yüzünden okumak istiyorum” demiş. Sonunda da devlet korumasına alınmış. Şimdi istediği okula gidecek ve kendi geleceğini hazırlayacak!
Nasıl takdir etmeyelim bu gençleri!
Alnından öpülesi bu kızımız yaşıtlarına ve evlatlarını okutmayan ana-babalara ders olmuş!