Şevket Arslan

Ali Koç'tan bomba hamle

12 Nisan 2019 Cuma 12:24 | Son Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 12:25

Bu sezon gösterilen performanstan memnun kalmayan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, gelecek sezon için işi sıkı tutuyor.

Fenerbahçe'de takımın bu sezon gösterdiği performans Başkan Ali Koç'u ziyadesiyle kızdırdı... Başkan'ın sürpriz bir proje hazırlığında olduğu ve gelecek sezon takım Şampiyonlar Ligi'ne katılamazsa tüm futbolcuların maaşlarından yüzde 25, Avrupa Kupalarına katılamazlarsa da yüzde 35 oranında maaşlarında kesinti yapılması kararı aldığı ortaya çıktı.
undefined

Ali Koç'un bu kararı üzerinden bizzat sportif direktör Damien Comolli'nin yerli yabancı tüm futbolcularla birer görüşme yaparak imzalar alacağı bildirildi. Ali Koç'un bu fikrini, "şampiyonluğa prim varsa, kayba da ceza olmalı. Bu sezonki acıyı bir daha yaşamamalıyız" diye paylaştığı bildirildi.

''David Luiz'e istediği parayı Fenerbahçe verir''

Sezon sonunda Chelsea'den ayrılacak olan David Luiz'in Fenerbahçe'nin gündeminde olduğu iddia edildi.

Brezilya'dan Fox Sports, Palmeiras'ın Chelsea ile yola devam etmeyecek olan David Luiz'i istediğini açıkladı. Palmeiras'ın CEO'su Mattos da bu iddiayı doğrularken sürpriz de bir açıklama yaptı. "David Luiz'i istiyoruz. O da bizi istiyor. Yıllık kazancı 10 milyon Euro biz veremeyiz. Ama menajerler Çin'den, Suudi Arabistan'dan ve Türkiye'den bu rakamı ödeyebilecek takımlar olduğunu kendisine söylemiş... karar kendisinin" dedi.

Brezilya'dan bazı kaynaklar ise; David Luiz'e istediği parayı Türkiye'den verecek takımın Fenerbahçe olduğunu iddia etti.

Mustafa Cengiz yönetimi rekor üzerine rekor kırdı

Galatasaray'da Mustafa Cengiz ve yönetimi mali anlamda son yılların en iyi tablosunu ortaya koydu.

Mali yönden ibra edilen Mustafa Cengiz yönetimine, yönetimsel anlamda ibrasızlık kararı çıkmıştı... bu karara mahkeme tedbir koyarken, Galatasaray yönetiminin son 10 yılı baz alındığında katettiği yol net bir şekilde ortaya çıktı. On yıl önce 100 milyon TL'lik zarardan 80 milyon TL'lik kara geçildi. Brüt kar yine 270 milyon TL ile son on yılın rekoru. Yine faaliyet geliri de 188.9 milyon ile son on yılın en iyisi.

Bir başka rekor ise bankaya olan borçlardan kur farklarını ve faiz giderlerini düşüldüğü zaman ortaya çıkan 81 milyon TL. 59 milyon TL'lik zarar yine son on yılın TL zararı. Hasılatta da son on yılın rekorunu kıran Galatasaray yönetimi, 778 milyon TL kredi kullanırken, karşılığında 1 milyar 108 milyon TL'lik kredi kapaması yaptı.

Galatasaray sadece 46 milyon TL kırdırma faizi ödüyor

Galatasaray yönetimi dernek statüsünde olduğu için bankalardan daha uygun oranda fazile kredi alıyor. Bu rakam şu an için 79 milyon TL faiz miktarı. Bu da Galatasaray Derneği'nin, Sportif AŞ'ye borcu olarak görünüyor.

Galatasaray yönetiminin faiz açığının 46 milyon TL'si satılan Riva ve Florya arazileri için Emlak Konut’tan kesmiş olduğu 508 milyon TL'lik bölümün kırdırılmasından oluşan kırdırma faizi.