Kaan Özbek

Ağır sorumluluk!


18 Nisan 2017 00:01

ÜLKE Anayasa değişikliği için sandığa gitti. İki tarafın da beklentilerini karşılamayan bıçak sırtı bir sonuç çıktı ortaya. Yüzde 51 küsur ile yüzde 48 küsur.
Referandumun meşruluğu, şaibe iddiaları, YSK’nin aldığı son dakika kararı pek tabii ki tartışılacak başlıklar ama asıl tartışılması gereken başka bir şey var.
Ne olursa olsun ülkenin yaklaşık yüzde 50’si yeni sistemi istemiyor.
Yine yüzde 50’si de istiyor.
Yüzde 50’lik kesimin isteği doğrultusunda değiştirilecek Anayasa ve sistem değişikliği, istemeyen yüzde 50’yi nasıl kapsayacak?
İşte en büyük sorulardan biri bu...
Liderlerin yaptığı konuşmalarda birlik ve beraberlik vurgusu vardı.
Fakat bu bile çelişkili geldi toplumun değişikliği istemeyen kesimine. Çünkü ‘Hayır’ cephesi FETÖ/PDY terör örgütünden tutun da PKK’ya kadar pek çok örgütle ilişkilendirilmek istendi referandum kampanyaları boyunca.
Bir ötekileştirme politikasının ertesinde halkın tamamını bütünleştirebilecek bir formül geliştirmek gibi ağır bir sorumluluğun altına girdi ‘Evet’ tarafı.
Öte yandan, işsizlik, ekonomik sallantı, dış politikadaki gerginlik gibi acil olarak normalleştirilmesi gereken başlıklar var.
Ve en önemlisi de tercihini ‘Evet’ten yana kullananların beklenti çıtası bir hayli yükseldi.
2.5 yıl nelere gebe bilinmez. Ama toplumu bütünleştirici bir politika izlenmezse ülkede pek çok şey olabileceğini ön görmek kehanet sayılamaz.
Ağır bir sorumluluk aldı yüzde 51 ile kendine Evet cephesi.
Hem de çok ağır!..