Dr. Figen Ökten

Adet öncesi yaşanılan gerilim herkeste farklı mı?


07 Haziran 2017 10:40

SORU: 3 yıldır evliyim. Çocuk düşünmüyoruz. Adet önceleri aşırı gerilim yaşıyorum. Eşimi o kadar bunalttım ki bir şeyler uydurup eve geç gelmeye başladı. Adet öncesi gerilim acaba genç ve doğum yapmamış bayanlarda daha mı farklı?

CEVAP: Değerli okurum, uykusuzluk veya aşırı uyku, eklem, kas ağrıları, yeme alışkanlığında değişme, yorgunluk, cinsel istek değişikliği, midebağırsak bozulmaları, çarpıntı ve terlemeye adet öncesinde rastlanabilir. Bu dönemde sivilceler artabilir. Hanımların çok yakındıkları baş dönmesi, titreme ve sakarlıklara bu sırada sık rastlanır. Sonuç olarak bu dönemde kadında verimlilikte azalma ve içe kapanma ortaya çıkar. Adet gerginliği mineral yetersizliği, vitamin yetersizliği, hormonal dengesizlik ve diğer bazı hormonal bozukluklar nedeniyle görülür. Evlilerde dile getirdiğimiz belirtilerin daha az olması anlamlıdır. Genç ve doğum yapmamış kadınlarda belirtilerin daha fazla olması genellikle hormonal yapı ile ilgilidir.

Cinsel deneyimleri olmuş, ne gibi tetkikler yapılmalı?

SORU: Evlilik öncesi adayların sağlık kontrolü yapması öneriliyor. 2 yıldır çıktığım erkek arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz. Arkadaşımın daha önce deneyimleri olmuş. Evlilik kararımızdan önce ne gibi tetkikler yaptırmamız gerekir?

CEVAP: Değerli okurum, evlilik öncesi her durumda bir aile hekiminden yardım alınması sağlıklı olacaktır. İsteyerek hamilelik yaşamandan doğum kontrolüne, sağlıklı cinsel yaşamın başlangıcına ya da senin durumdakidaki gibi özel bir takım testlere kadar cevabı orada bulabilirsin. Daha özel durumlar için uzman doktorlar yardımcı olabilirler. Bununla birlikte ruhsal sağlık, evlilikten beklentiler, kişinin kendini tanıması süreci için ise evlilik danışmanından yardım almanı önerebilirim. Size mutluluklar diliyorum.

Sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

SORU: İyi günler doktor hanım. 29 yaşındayım 10 yıldır günde 1,5 2 paket sigara içiyorum. Aralıklı olarak alkol aldığımda oluyor. Henüz bekarım ama sigara uzun vadede cinselliğimi nasıl etkiler?

CEVAP: Değerli okurum, sigara damar yapıları içinde kan dolaşımını olumsuz etkilediği için cinsel yaşam üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Erkeklerde empotans yapabildiği bilinmektedir.