Dr. Figen Ökten

9 cm olması psikolojimi bozdu!

02 Ağustos 2019 Cuma 16:47 | Son Güncelleme: 02 Ağustos 2019 Cuma 16:47

SORU: Doktor hanım, benim penis boyu çok küçük ve kendimi tatmin ettiğimde dahi en son 9 cm oluyor. Bu ben de psikolojik sorun yaptı. İdeal boy 11-20 diyorlar, ne yapmam gerek? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler...

CEVAP: Değerli okurum, yaşını yazmamışsın, penis boyutu yaşa göre değişir. Ereksiyon halinde 9 cm alt sınırdır ama merak etme ilişkiye girmen için yeterli. Bu durumu takıntı haline getirme sakın, eğer beni dinlemez getirirsen mutlaka bir Psikiyatri uzmanından yardım al.

Boşalmayı engelliyorum, sonrasında da ağrı oluyor

SORU: Ereksiyon oluyor ama isteyerek boşalmayı engelliyorum. Bu 1-2 defa tekrarlanınca da cinsel organımda ağrı hissediyorum. Bu normal bir durum mu?

CEVAP: Değerli okurum, boşalma süresini istemli bir şekilde uzatmak eğer erken boşalma problemin var ise anlamlı olabilir. Normal bir boşalma süren var ise bunu tavsiye etmem. Bu herhangi bir hastalığa yol açmamakla beraber prostatta kanlanmayı artırabilir ve ileride prostat enfeksiyonu olma riskini arttırabilir.

Varikosel ameliyatı olan biri kendini tatmin edebilir mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, varikosel ameliyatından sonra ne süre kendini tatmin etmemek gerekir ya da böyle bir kural var mıdır? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, varikosel operasyonu sonrası böyle bir kural yok. Ancak yine de 1 hafta sonra cinsel aktiviteye başlamanı önerebilirim. 3-4 hafta da ağır egzersiz yapmaman gerekir.

İlaç almadan geçer mi?

SORU: Merhaba doktor hanım, herhangi bir jinekolojik problemim yok ve ancak adetlerim sürekli ağrılı geçiyor. Bu ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanmadan kendi kendime uygulayabileceğim yöntemler var mı, varsa bunları yazabilir misiniz?

CEVAP: Değerli okurum, sancılı adetler için mutlaka detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeni öneririm.

Kaç dakikada olması normal?

SORU: Sayın Doktor hanım, acaba seks sırasında bir erkek ne kadar sürede boşalmalı? Kaç dakika içinde boşalırsa erken boşalma sayılır? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, böyle bir süre kavramından ziyade, kişinin (ya da partnerinin) seksüel açıdan tatmin olamayacak sürede boşalma ya da boşalmayı kontrol edememe kavramlarından bahsediyoruz. Ancak yapılan bazı araştırmalarda kadınların ortalama ilişki süresi beklentileri 8-10 dakika olarak bulunmuştur. Günümüzde erken boşalma tedavi edilebilir bir durumdur, bu problemin varsa hiç çekinmeden bir üroloji uzmanından yardım almalısın.

Bel ağrılarımın sebebi rahim iltihaplanması olabilir mi?

SORU: Merhaba Figen Hanım. Bel ağrısı çekiyorum. Bel ağrısının elbette başka birçok nedeni olabilir ancak son zamanlarda yumurtalıklarımdan dolayı olabileceğini düşündüm. İltihaplanma uzun sürerse bel ağrısı yaşanır mı? Ayrıca bel ağrım sabah kalktığımda yoğunlaşıyor. En kısa zamanda doktora gitmeye çalışacağım. Ancak yine de meraklanıyorum.

CEVAP: Değerli okurum, genital sistemden ürogenital sistem kökenli enfeksiyonlar bel ağrısı yapabilir. Bu nedenle sana bir kadın doğum uzmanına başvurarak muayene olmanı öneririm.