Dr. Figen Ökten

30 yaşındaki bir insanda prostat olur mu?


12 Mart 2017 09:40

SORU: Kolay gelsin Figen Hanım. Son bir yıldır, çok sık tuvalete çıkıyorum. Yaşım 30. Bu yaşta prostat olur mu?

CEVAP: Değerli okurum, sadece gündüz sık idrara çıkma, aşırı sıvı, sigara, çay-kahve tüketimine bağlı olabiliyor. Bu durumda gece idrara kalkma görülmez. 30 yaşında prostat büyümesini görmüyoruz, prostat büyümesi 50 yaşından sonra görülmektedir.

Penisimin boyu bir kadın için yeterli gelir mi?

SORU: 20 yaşındayım ve her iki testisimde varis var. Sperm sayısı 40 milyon. Sperm sayısı yükselir mi? Penisimin boyu 11 cm, kadın için yeterli midir?

CEVAP: Değerli okurum, varikosel tanısı olan kişilerde operasyon kararı verirken spermiogram ve kişinin çocuk sahibi olup olmadığı önemlidir. Eğer kişinin çocuğu yok ise ve sperm parametrelerinden (sayısı, hereketi, yapısı) birisi düşük ise operasyon düşünülebilir. Sende sayı 40 milyon normal görünüyor ama diğer bilgiler eksik. Eğer sperm hareketi ya da normal yapıdaki spermler düşükse operasyon önerilebilir. Operasyon sonrası bu değerlerin yükselme olasılığı %60-80’dir. Penis boyuna gelince, bir kadın için gayet yeterli.

Kan gelmemesi zarın yırtılmadığını mı gösterir?

SORU: Kolay gelsin doktor hanım. Bir süre önce bir ilişkiye girdim. Ancak herhangi bir kanama olmadı. Sebebi nedir? Bu kızlık zarının yırtılmadığı anlamına mı gelir? Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, tam bir cinsel ilişkide kızlık zarının zorlanmasına rağmen kanama olmaması ya daha evvelden hasar görmüş ya da genç kızların %20-25 olduğu gibi elastik ve girişe izin veren zar tipi olduğu içindir. Bu nedenle bir jinekologa başvurursan merak ettiğin tüm sorulara cevap bulursun.

Daha vajinasına değer değmez boşaldım...

SORU: 6 aylık evliyim FigenHanım. Geçen hafta eşimle cinsel ilişkiye başlar başlamaz penisim vajinasına değince hemen boşaldım. Bende erken boşalma problemi mi başladı acaba? Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

CEVAP: Değerli okurum, ilk kez bu durumu yaşadığın için şunu söyleyebilirim. Kişinin içinde bulunduğu bazı psikolojik durumlarda erken boşalma olabilir, her erkeğin zaman zaman bu durum başına gelebilir. Eğer bu durumun devam ederse bir üroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim.