Yoga ile Sakin, İnce ve seksi Vücut

Uzmanlar stresle başa çıkıp daha seksi bir vücuda sahip olmak için yoga yapmanı öneriyor.

12 Temmuz 2019 Cuma 11:21 | Son Güncelleme: 12 Temmuz 2019 Cuma 11:23
Yoga ile Sakin, İnce ve seksi Vücut

Yapılan birçok araştırma, yoganın fiziksel ve psikolojik etkilerini gözler önüne seriyor. Zayıflamak ve vücuduna şekil vermek mi istiyorsun?

Yoga sadece ruhunu rahatlatır ama kalori yakmanı sağlamaz sanıyorsan, yanılıyorsun! Yoga yaparken terleyip kalori harcar, tüm vücut kaslarını çalıştırıp biçimlendirirsin. Özellikle de Ashtanga, Vinyasa ya da Bikram gibi daha aktif yoga çeşitleri fiziksel olarak daha aktif olmanı sağlar. Sadece bir Bikram Yoga dersinde 400 kalori yakabileceğini biliyor muydun? Bu 40 dakika boyunca koşarak yakacağın kalori miktarına eşittir. Aradaki fark yoga yaparken vücuduna çok daha az baskı uyguluyor olman.

Kilo kaybetme arzusu söz konusu olduğunda, beslenme konusunda dikkatli olman gerekiyor. Obeziteyi inceleyen araştırmacılar, obezlerin tükettiği kalori miktarını azımsarken, harcanan kaloriyi abarttığını fark etmiş. The New England Journal of Medicine’a göre bilim adamları, kalori hesabı yapmasına rağmen kilo veremeyen bireylerin, diyet ve egzersiz alışkanlıklarını incelemiş. Katılımcılar, alınan kalori miktarını yüzde 47 oranında azımsarken, harcanan kalori miktarını yüzde 51 abartmış. Başarısız diyetin ise tembel metabolizma sistemi ile hiçbir alakası yokmuş. Katılımcıların kalori yakma kapasitesini kontrol grubundaki bireylerle karşılaştıran araştırmacılar, arada fark bulamamış.

Yoga sadece kalori yakmanı sağlamakla kalmıyor. Bu aktivite aynı zamanda beynini ve vücudunu disiplin altına alıyor. Journal of the American Dietetic Association, yoga ve kilo kaybı arasında ilişki olduğunu ortaya çıkarmış. Araştırmacılar, bunu dikkatli yeme alışkanlığına bağlıyor. Mesela down dog hareketini yapanlar, rahatsız durumlarda sakin olmaya alıştıklarına dikkat çekiyor. Bu alışkanlık yoga yapan bireyin tüm davranışlarını etkiliyor. Kendinde, sağlıksız ama bir o kadar da kışkırtıcı yiyecekleri, yoga sayesinde, geri çevirecek iradeyi bulabiliyorsun. Araştırma, dikkatli beslenme ve yürüme, koşu gibi diğer aktiviteler arasında sağlam bağlar ortaya çıkaramadı.

Dikkatli beslenme yöntemlerini öğrendikçe vücut ve ruhuna iyi gelen gıdaları fark edeceksin. Yemeğinin ne kadar lezzetli olduğunu anlayıp, bunun için şükredecek ve beslenirken yavaşlayacak, böylece her lokmayı tadını çıkara çıkara öğüteceksin. Araştırmalar daha yavaş yiyenlerin daha az kalori tükettiğini ortaya koyuyor.

 

Kaynak: womenshealth

yoga