Yerli otomobili üretecek firmalar belli oldu

Yaklaşık 6 yıldan beri devam eden yerli otomobil sürecinde önemli gelişmeler yaşanıyor. TOBB desteğiyle yerli olarak üretilecek Babayiğit'in ardındaki isimler, perşembe günü Beştepe’de düzenlenecek törenle açıklanacak.


01 Kasım 2017 14:29

Hürriyet Gazetesi’nden Hacer Boyacıoğlu’nun yaptığı habere göre, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği sözü yerine getirdiğini bu perşembe günü gösterecek. TOBB sorumluluğunda oluşturulan ortak bir girişim grubu, perşembe günü Beştepe’de açıklanacak.

Uzun süreden beri sır gibi saklanan bu grup, sonunda ortaya çıkacak ve gerekli yatırımların yapılmasıyla birlikte otomobil üretimi başlayacak.

İsimleri sızdı

Yarın Beştepe’de açıklanması beklenen dörtlü konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC ve Vestel'in olduğu öğrenildi. Dünya gazetesinin haberine göre ise 4'lü konsorsiyumdaki üç ortaktan birisi yerli otomotiv şirketi BMC, diğeri Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığı ile (Anadolu Isuzu) hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up; ANTOR markasıyla motor üreten Anadolu Grubu, bir diğer ortak da yeni nesil araçların en önemli girdisi haline gelen elektronikte Türkiye'nin en önde gelen şirketlerinden Vestel olacak.

Yerli otomobilin üretimi için Aksaray Organize Sanayi Bölgesi içinde Brisa lastik fabrikasının arkasındaki 1000 dönümlük alan şirketlere bedelsiz olarak tahsis edilecek. Arazinin değerinin 25 milyon TL olduğu ifade ediliyor.


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Dünyanın En Ateşli Hava Durumu Spikeri, Dünya K...
EN ÇOK OKUNANLAR