Venezuela, ABD’ye karşı Rus yapımı anti-savaş gemisi füzelerini test etti

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino López, Başkan Donald Trump’ın bir kez tekrarladığı “askeri müdahale” tehdidine sert tepki verdi.


20 Şubat 2019 17:49

ABD’nin ülkelerinde yeni bir hükümet istiyorsa bunu cesetlerini çiğneyerek yapmak zorunda kalacağını söyledi. ABD Başkanını kaba ve kibirli olarak nitelendirdi. Ülkesinin işgalini önlemek için sınırlarında askeri konuşlandırmaya devam edeceklerinin altını bir kez daha çizdi.

Atlantik Okyanusu’nda savaş oyunları
ABD’nin USS Abraham Lincoln önderliğinde 6 savaş gemisinden oluşan bir filoyu Florida açıklarından tatbikat için Atlantik Okyanusuna göndermesinden sonra Venezuela’dan karşı hamle geldi. Bicentenario Angostura 2019 tatbikatı kapsamında Venezuela ordusu Rus yapımı anti-savaş gemisi füzelerini test etti. Venezuela ordusu tarafından yayımlanan videoda Sukhoi Su-30MK2V modeli avcı bombardıman uçaklarının, Rusya'dan satın alınan bir Kh-31 tipi anti-savaş gemisi füzelerini ateşledikleri görülüyor.

Venezuela, Hollanda Antilleri sınırını kapadı
Maduro rejimi, ABD ve müttefikleri tarafından sağlanan insani yardımın ülkeye girişinin engellenmesi için Hollanda Antilleri ile bulunan sınır bölgesinin uçuşlara kapatılmasını emretti. Curaçao, Aruba ve Bonaire noktasına gidiş-dönüş uçuşları bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı. Juan Guaidó'nun geçici hükümeti uluslararası yardımı bu bölgeden getirmeyi planlıyordu.

Küba’dan ABD’y “rezil” yakıştırması
Küba rejimi ABD’nin Venezuela ile ilgili askeri müdahalesiyle ilgili suçlamaları reddetti. Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Venezuela’ya Küba Ordusu'nun müdahalesi olduğunu iddia eden ABD Başkanı Donald Trump'ın sözlerini "rezil" olarak nitelendirdi. Rodriguez düzenlediği basın toplantısında, “ABD başkanının, Küba’yla ilgili yaptığı suçlamayı kanıtlamaya çağırıyorum. Hükümetimiz bu iftirayı red ediyor” sözlerini kullandı.

Kaynak: Gazetesok.comHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Ali Koç'tan Ergin Ataman'a sert sözler! 'Özür b...
EN ÇOK OKUNANLAR