Trump'ın emriyle Filistinli yardım işçileri işten atılıyor

Donald Trump yönetiminin emriyle ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Batı Şeria ve Gazze'de bulunan Filistinli yardım işçilerinin çoğunu misyondaki işlerinden çıkarmaya hazırlanıyor.


18 Nisan 2019 16:48

Yerel basının iddialarına göre bu gelecekte kurulacak bir Filistin devleti için kapasite oluşturma konusundaki on yıllardır sürecek bir ABD yardım görevini küçültmek için atılan son adım.

ABD Yardım Ajansı yetkilisi, yerel basının bu iddiasına cevap olarak, "Kadromuzdaki ayak izimizi azaltmak için adımlar atmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Yardım işçilerinin görevden alınma kararı, Trump yönetiminin yakında açıklanacağı sözünü verdiği İsrail-Filistin barış planının nasıl uygulayabileceği konusunda soruları ortaya çıkarıyor.

ABD’nin Obama yönetimi sırasında görev yapan ve yardım görevlilerini işten çıkarma planlarının farkında olduğunu söyleyen eski İsrail Büyükelçisi Daniel Shapiro “Bu çok büyük bir hata” açıklamasını yaptı. Shapiro, "Körfez ülkelerinden büyük çekler alsanız bile, kalkınma uzmanlarının bu paranın nereye gittiğini yönlendirmesine yardım etmesini isteyeceksiniz. Kendi uzmanlardan oluşan ekibimiz olmayacak. Bunların hiçbiri anlam ifade etmiyor" dedi.

Kaynak: gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Trabzonspor - Yeni Malatyaspor maç sonucu: 2-1
EN ÇOK OKUNANLAR