“Trump; sahtekar, ahlaksız ve bir vatan hainidir...”

Rusya soruşturması kapsamında özel yetkili savcı Robert Mueller’ın hazırladığı rapor ABD Kongresine sunuldu. Mueller, Donald Trump veya kampanyasının adaleti engelleme potansiyeli taşıdığı 11 konuyu açıkladı. Kongre'nin bu suçları suç olarak kovuşturmasını önerdi. Demokrasi Komitesi açıklama yaptı


19 Nisan 2019 17:18

Meclis Demokrasi Komitesi üyeleri, “raporda belirtilen Başkan Trump'ın adaleti engelleme konusundaki şaşırtıcı çabalarından derinden rahatsız olduklarını” belirten ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride “Şimdi kanıtların gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi Kongre’nin sorumluluğundadır” denildi.


Muller'in raporunu 8 üye görecek

Gizli istihbarat konularında bilgilendirilen 8 Kongre üyesine, Mueller'in daha az düzeltilmiş raporuna erişim izni verilecek. Bu izin Pazartesi günü yapılacak kamera incelemesinde, düzeltilen kısımların gizli kalması kaydıyla sağlanacak.


Adam Schiff'ten çok sert açıklama

Meclis Daimi Seçici İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, raporda Trump’ın kampanya ve ortaklarının eylemlerinin “tartışmasız sahtekâr, etik dışı, ahlaksız ve vatan haini” olduğunu belirtti. Schiff, Kaliforniya'dan yaptığı açıklamada, “Bu hakaret konusu değil, mahkumiyet konusudur" dedi.


Uzmanlar: Trump görevden alınabilir

Bu arada uzman Jon Swaine yaptığı analizde, “ABD tarihinde ilk kez bir başkanın istifa etmesi gerekecekti. Şimdi ise görevden alınma riskiyle karşı karşıya. Ancak hiçbir eski Başkan bu kadar sık inkar etmedi" dedi.

Bir başka uzman Richard Wolffe ise yorumunda; “Trump'ın çalışanlarından oluşan bir ekip, 2016 seçiminden önce ve Ruslarla birlikte özenle çalıştı. George Papadopolous, Jared Kushner, Donald Trump Jr, Carter Page, Paul Manafort, Erik Prens, Steven Bannon, Michael Flynn. Mueller'in elinde Rusya ile işbirliğini kanıtlamaya yetecek kadar bilgi var. Tek sorun bu konunun nasıl yasal bir kavram üzerine oturtulacak olmasıdır" dedi.

Kaynak: gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Bella Hadid sarışın oldu
EN ÇOK OKUNANLAR