Trump bu kezde, Venezuela’da kredi kartı kullanımına karışıyor

ABD Başkanı Donald Trump; Visa, MasterCard ve diğer finans kuruluşlarının Venezuela'daki işlemlerini yasaklayabilecek mali yaptırımlar getirmeyi planlıyor.


15 Mart 2019 16:37

Henüz devreye sokulmayan tedbir, Devlet Başkanı Nicolás Maduro ve hükümeti ile ordudaki önemli isimlerin banka hesaplarına ve kredi kartlarına erişimini engelleyecek, baskıyı önemli ölçüde artıracak.

Beyaz Saray’da görevli üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, "bu yaptırımların amacı Maduro’nun yasadışı olarak fonlara erişimini engellemek. Bu şekilde rejimin Venezuela halkını daha fazla soymaya devam etmesini engellemektir" dedi. Yetkili, olası mali yaptırımların Trump hükümetinin İran, Kuzey Kore, Suriye ve bir dereceye kadar Rusya'ya dayattığı önlemlere benzer bir dayatma olduğunu belirtti.

Yaptırımlar genel olarak, Belçika'da bulunan finansal mesajlaşma hizmeti olan kredi kartı sağlayıcıları ve SWIFT dahil olmak üzere devlet mali kuruluşlarının uluslararası finansal sisteme erişimini engellemeyi amaçlayacak. ABD şirketleri ve diğer uluslararası firmalar işlemleri gerçekleştirmek için yerel kurumları kullanmakta. Venezuela’da çoğu yerel finansal kuruluş ise devletin kontrolü altında.

Ticaret ateşesi giderayak konuştu
Bu arada Venezuela’dan ayrılan ABD Ticaret Ateşesi James Story, ”İnsanlar sokaklara döküldü ve yeter artık dedi” ifadelerini kullandı. Diğer diplomatik personelle beraber Karayip ülkesini eden ABD’li diplomat, “ülkenin içinde bulunduğu durum rejimin yolsuzluk ve yanlış yönetiminden kaynaklandığını herkes biliyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gazetesok.comHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Tapu dairesinden çıkan vatandaşlara kapkaç yapa...
EN ÇOK OKUNANLAR