Sri Lankalı Müslüman lider: Saldırılardan hükümet sorumlu

Sri Lanka Müslüman topluluğu liderlerinden Hilmy Ahamed, yerel cihad örgütü Ulusal Thowheed Jamath’ın, Paskalya Tatili sırasında yaklaşık 300 kişinin ölümüne yol açan ölümcül saldırılarıyla ilgili uzun süre önce hükümete uyarılar yaptıklarını açıkladı.


23 Nisan 2019 19:08

Sri Lanka Müslüman Konseyi başkan yardımcısı Hilmy Ahamed, grup ve liderleri hakkında askeri istihbarat yetkililerini yaklaşık üç yıl önce bizzat uyardığını söyledi. Sri Lanka hükümetinin Ulusal Thowheed Jamath bombacılarının Hıristiyan kiliseleri ve lüks otellere yapılan intihar saldırılarından sorumlu olduğunu iddia etti.

"Gayrimüslim toplumu hedef almak, bu kişilerin teşvik ettiği bir şeydi. Onları din adına öldürmeleri gerektiğini söylüyorlardı" diyen Ahamed yaptığı röportajda, “şahsen üç yıl önce tüm belgeleri bizzat ben teslim ettim. Tüm bu kişilerin isimlerini ve detaylarını verdim. Üzerinde durmadılar. Bu bir trajedi" dedi.

Ahamed, Ulusal Thowheed Jamath'in bireysel liderlerin ayrı ayrı fon kaynaklarının araştırılması nedeniyle çeşitli gruplara ayrıldığını söyledi. Grubun bütün üyelerinin radikalleşmemiş olsada, “düşüncelerinde aşırılık yanlısı” olduklarını iddia etti.

Kaynak: Gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Quaresma, Fikret Orman'ın kendisini istemediğin...
EN ÇOK OKUNANLAR