Son dakika: 1 milyon kişinin bilgileri bu şebekede çıktı

Beşiktaş'ta kiraladıkları lüks rezidansta kısa bir süre içerisinde 13 milyon TL'lik vurgun yapan siber çete çökertildi. Çete üyelerinin, vatandaşın internet bankacılık şifresini alarak hesaplarındaki paraları kendi hesaplarına havale ettikleri belirlendi.


17 Şubat 2017 14:51

Siber çete 3 yıl önce bir bankaya yerleştirdikleri casus elamanları aracılığıyla 1 milyon kişinin kart bilgilerini ele geçirdi. Beşiktaş'ta kiraladıkları lüks rezidansta kısa bir süre içerisinde 13 milyon TL'lik vurgun yaptı. Soruşturma savcısının dahi kart bilgilerini çalan 16 kişilik çete başarılı bir operasyonla çökertildi.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Sultançiftliği'nde bir banka şubesinden şüpheli olarak para çekmeye çalışan Kadir Y.'yi gözaltına aldı.

Yürütülen soruşturmada çete lideri Metin E.'nin, daha önce kendi yanında çalışan İsmail Y.'yi 3 yıl önce bir bankanın bilgi işlem bölümüne işe soktuğu ve onun sayesinde bankanın müşterilerine ait data bilgilerini ele geçirdiği belirlendi.

LÜKS REZİDANSTA OFİS TUTUP VURGUN YAPMIŞLAR

Beşiktaş'ta lüks bir rezidans kiralayan çete üyelerinin İsmail Y.'den aldıkları banka müşterilerine ait data bilgileriyle kısa bir süre içerisinde 13 milyon TL'lik vurgun yaptıkları belirlendi.
Yürütülen soruşturmada, liderliğini Metin E.'nin yaptığı sanal vurgun çetesinin, internet üzerinden üzerinden indirdikleri özel bir programla bankaların müşteri hizmetleri numaralarının başlarına "+30, +60, +20" gibi numaralar ekleyerek aradıkları kendisinin bankadan arandığını düşünün vatandaşın, çete üyelerinin "Kart bilgileriniz ele geçirilmiş, şüpheli işlem yapılmış, işlemlerin iptali için cep telefonunuza gelen şifreyi bizimle paylaşın, acil kapatmamız lazım" sözlerine kanarak internet bankacılığı şifrelerini kolayca çeteye verdiği öğrenildi.

Vatandaşın internet bankacılık şifresini alan çete üyelerini daha sonra onların hesaplarındaki paraları kendi hesaplarına havale ettikleri belirlendi.

16 KİŞİLİK SİBER ÇETE ÇÖKERTİLDİ

Siber polisi düzenlediği eş zamanlı operasyonda çete lideri Metin E., Mustafa B., Umut G., İsmail Y., Mert E., Damla K., Ozan Y., Rahime T., Hacı G., Harun D., Alper A., Kadir Y., Murat Ş., Dilara A., Fırat S. Ve Fulya K.'yı gözaltına aldı.

SAVCILARIN BİLGİLERİ ÇETEDEN ÇIKTI

Çete üyelerinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital cihazlara el konuldu. Çete üyelerinde 1 milyon kişiye ait isim, soy isim, adres, kredi kartlarının ilk ve son 4 hanelerinin olduğu data ele geçirildi
Çeteyi soruşturan Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcısı ve bazı hakim ve savcıların da banka bilgileri çeteden çıktı.

 

Kaynak: Çağatay KENARLI, İSTANBUL DHA


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Zeynep Alkan, bikinili pozlarıyla yaza merhaba ...
EN ÇOK OKUNANLAR