Kaan Özbek

Sokaklar doğurmaz!


21 Mayıs 2018 00:01

ELBETTE Türkiye’nin en büyük sorunu olarak gösterilmiyor. Hatta çoğu kez kimsenin aklına bile gelmiyor. Çoğu kişi onları fark etmiyor bile. Yanınıza yaklaştıklarında kimi kibarca, kimi sertçe uzaklaştırıyor onları. Ne yaşadılar, ne yaşayacaklar; hatta yaşayabilecekler mi bilmiyoruz bile. Lakin onlar, umursamazlığın ve terk edilmişliğin küçük birer vücut bulmuş hali.
Türkiye’de hali hazırda 42 bin çocuk sokaklarda yaşıyor. Ve onlara sokak çocuğu deniyor.
Terk edilmişliğin, umursamazlığın, sorumsuzluğun doğurduğu çocuklar; ama asla sokak çocuğu değil. Çünkü hep denildiği gibi sokaklar çocuk doğurmaz!
Pek çoğu madde bağımlısı haline geliyor. Pek çoğu istismar ediliyor ve pek çoğu suça karışıyor bu çocukların.
Rehabilitasyon merkezlerine girebilen pek azı tekrar hayata normal olarak dönebiliyor. Ama geçmişleri hep peşlerinden geliyor. Peki ama sosyal devlet olmanın gereği bu mudur?
Niçin başka büyük sorunlarımız bu denli gündem konusu oluyor da, hiçbirimiz ve devlet babamız görmüyor bu çocukları.
Bir çocuk Taksim’de köpeğiyle birlikte kaldırımda uyurken yansımış Doğan Haber Ajansı muhabirinin objektifine. Geçen hafta da kaldırımda yatan madde bağımlısı çocuklar manşet olmuştu ŞOK’ta.
Üç maymunu oynamıyoruz, görüyoruz, duyuyoruz, hatta gördükçe konuşuyoruz ama umursamazlığımıza ve sorumsuzluğumuza bir kılıf olamaz bunlar.