Portekiz’de seçimleri Sosyalist Parti kazandı

Portekiz’de hali hazırda Başbakanlık görevini sürdüren Antonio Costa önderliğinde Sosyalist Parti (PS), seçimlerden zaferle ayrıldı. Ancak halkın ciddi bir çoğunluğunun sandığa gitmemesi dikkat çekti.

07 Ekim 2019 Pazartesi 15:23 | Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 Pazartesi 15:24
Portekiz’de seçimleri Sosyalist Parti kazandı

Portekiz İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre oyların PS, oyların yüzde 37,22'sini aldı. İkincisi sıraya ise oyların yüzde 29.96’sını alan sağcı Sosyal Demokrat Parti (PSD) yerleşti. Üçüncü sırayı ise Sosyalist Parti’nin de solunda yer alan Sol Blok yüzde 8.80’lik oyla kazandı.

Portekiz İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre oy kullanma hakkına sahip vatandaşların sadece yüzde 53'ü sandık başına giderken, halkın yüzde 47’si ise çekimser kalmayı seçti.

Portekiz makamları tarafından yayınlanan verilere göre Cumhuriyet Meclisini oluşturan 230 sandalyenin nasıl dağılacağı ise henüz netleşmedi. Ancak bu sonuçlara göre Başbakan António Costa'nın Meclis’te mutlak bir çoğunluk elde edemeyeceği açık olarak ortaya çıktı. Tahminler ise Costa’nın şu anda olduğu gibi Sol Blok’la hükümeti devam ettireceği yönünde.

Kaynak: Gazetesok.com

portekiz