Sertleşme sorunu için tedavi yöntemleri

Cinsel ilişki için erkekte en önemli şey penisin sertleşmesi ve cinsel ilişki boyunca o sertliğin devamı gereklidir. Sertleşme sorunu erkeğin sürekli ve tekrarlayan biçimde, cinsel birliktelik için yeterli sertliği sağlayamama ya da sertliği devam ettirememesidir. Sertleşme sorunu tedavi edilebilir bir sorundur. Sertleşme sorunu tedavi yöntemleri birden fazla yolla çözülebilir. İşte sertleşme sorunu tedavi yöntemleri…


14 Aralık 2017 12:08

Sertleşme sorunu her yaşta görülebilir, 40 yaş üstü erkeklerde daha fazla görülür. Erkeklerde iktidarsız olarak bilinen sertleşme sorunu, cinsel ilişki için yetersiz görülür. Cinsel birleşmeyi başlatabilmek için penise giren kan miktarının artması gerekir. Kan miktarında artış sağlanamadığı zaman peniste sertleşme sorunu meydana gelir ve sertleşme sorunu yaşayan kişilerin %70’inde damar tıkanıklığı ortaya çıkar.

Sertleşme sorununa ne neden olur?

•    Penis veya pelvik bölgede sinir hasarlarının olması
•    Şeker hastalığı
•    Yüksek kolesterol
•    Testosteron seviyesinin düşük olması
•    Parkinson gibi nörolojik hastalıklar
•    Kalp ve damar hastalıkları
•    Kronik böbrek yetmezliği
•    Kronik prostatit
•    Alt ürüner sistem hastalıkları
•    Cerrahi travmalar
•    Egzersiz eksiklikleri
•    Obezite
•    Sigara kullanımı
•    Kronik uyuşturucu, alkol kullanımı
•    Psikolojik ve psikiyatrik sorunlar
•    Hormonal bozukluklar
•    Uzun süre H2 reseptör antagonistleri, antikolinerjikler, sitotoksik ilaçlar gibi ilaç kullanımı.

Sertleşme sorunu çeşitleri var mı?

Organik (sinirsel, damarsal,  hormonal ve geçirilmiş cerrahilere bağlı) ve psikojenik olmak üzere 2 çeşidi vardır.

Sertleşme bozukluğu tedavisi nedir?
Sertleşme bozukluğu tedavisi hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalarda ilaç tedavisi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı ilaçlı tedaviler hastalar tarafından tercih edilmez.

Sertleşme probleminde tıbbı tedavileri şu şekilde sırlayabiliriz;

1- İlaçlı tedaviler
2- ED1000 tedavisi

3- Vakumlu tedaviler

Sertleşme bozukluğu için 3 adım vardır. Bu tedavi adımları şöyle sıralanabilir;

Birinci adım oral (ağızdan kullanılan) PDE5İ (Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri) hapları veya vakum cihaz kullanımı

İkinci adım penise ciltten intrakavernozal ilaç enjeksiyonu (aynı anda ağızdan ilaç kullanımı veya vakum cihazı ile kombine edilebilir) kullanımıdır. Bu iki basamak cerrahi dışı tedavi olarak kabul edilir.

Üçüncü adım ilk iki adımdan cevap alınmaması ve hastanın uygun olması durumunda uygulanan cerrahi tedavidir (penil protez takılması). 

ED1000 tedavisi

ED 1000 tedavisi sertleşme bozukluğunda en çok kullanılan tedavisi yöntemlerinden bir tanesidir. ED 1000 tedavisine başlamadan önce hasta profilinin muhakkak incelenmesi gerekmektedir.
ED 1000 tedavisine başlamadan önce hastanın yaşam öyküsü dikkatlice değerlendirilmelidir. Bunlara örnek olarak, hastanın daha önce bir ameliyat geçirip geçirmediği öğrenilmeli, metabolik problemleri değerlendirilmeli, günlük alışkanlıkları bir bir not edilmeli.

Bu sorular hastaya sorulduktan sonra kan değerleri ve birtakım tetkikler, gerektiğinde renkli penis ultrasonuyla damarsal faktörlerin, organik bazı faktörlerin olup olmadığı araştırılmalıdır.

Sertleşme bozukluğunda ilaç tedavisi var mı?

Ağızdan Alınan İlaçlar: Penise akan kan akışını geliştiren çok çeşitli ilaç vardır. Cinsel dürtü ile birlikte bu ilaçlar ereksiyon oluşmasına destek olur.
Vakum Cihazları: Penisin üzerine plastik bir silindir ve pompadan oluşan (manuel ya da pilli) cihaz yerleştirilir, silindirin içerisinde bir vakum oluşturulur, penisin içine kanın dolmasını ve ereksiyonun oluşmasını sağlar. Penisin vücuda en yakın kısmına ereksiyonun devamlılığı için lastikten bir halka geçirilerek bası uygulanır.

Enjeksiyonlar: Ufak bir enjektör ile penisin içine ilaç enjekte edilerek ereksiyon sağlanır.
Intrauretral Destekleyiciler: İlaç içeren destek materyallerdir. Bu materyal idrar kanalına koyulur.
Penil Protezler: Diğer tedavi seçeneklerinin sonuç vermediği durumlarda sertleşme sorunu tedavisi konusunda en etkili bir cerrahi yöntemdir ve 30 yılı aşkın bir zamandır kullanılmaktadır.

 

Kaynak: Pembenar - Milliyet

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
ABD istihbarat topluluğu: Yapay zeka gelecek iç...
EN ÇOK OKUNANLAR
Reklamın kapanmasına 5 saniye kaldı