Seks sırasında bayılıyor

28 yaşındaki kadın, nadir görülen hastalık sebebiyle güldüğünde, spor yaptığında, yeterince uyumadığında ve hatta seks sırasında bayılıyor.

20 Mayıs 2019 11:38
Seks sırasında bayılıyor

3 çocuk annesi Laura Crow, nadir görülen hastalığı sebebiyle seks sırasında bayılıyor. Daily Mail'de yayınlanan habere göre her şey ilk hamileliğinden sonra başladı.

 

Posttaşikardi sendromu teşhisi konulan 28 yaşındaki kadının normalde kalbi dakikada 110 atıyor. Bu sayı ortalama bir insanın kalp atışından 40 daha fazla.

Adrenalin ve heyecan yaşadığında ise dakikada 180'e ulaşarak bayılmasına neden oluyor. Yeterince uyumaması, kahkaha atması ve egzersiz yapması kalp atışlarını tetikliyor. Ancak en çok korkutan seks sırasında bayılması.

Laura travmatik seks deneyimlerini anlattı:

"Eşimle birlikte olduğumuzda bayılma ihtimalim %50. Her yerde ve her zaman bayılabiliyorum ancak yer çekimini hesaplayarak seks yapıyoruz. Bu yüzden en iyi pozisyon misyoner pozisyonu.

"İlk bayıldığımda ikimiz için de büyük bir şoktu. Özellikle eşim çok fazla gerilmiş, onun için çok travmatik bir olaydı. Neyse ki ilişkimizi etkilemedi."

Peki posttaşikardi sendromu nedir?

Kısaca PoTs olarak bilinen hastalık, kalp atışlarının anormal bir şekilde yükselmesine neden olarak baş dönmesi, terleme ve bayılmaya yol açıyor.

Hastalarda kalbe ve beyne giden kanda azalma olunca vücut kalp ritmini dengelemek için ekstra hormon üretiyor. Birçok vakada bu sinir sistemi hastalığının sebebi bilinmiyor.

Ergenlik dönemindeki kişilerde ani büyümeden dolayı meydana gelebilir. 15-50 yaşları arasında, özellikle kadınlarda görülebilir. Viral bir hastalık, bir travma veya hamilelik tetikleyebilir.

Aşırı sıcak banyodan ve çok fazla ayakta durmaktan kaçınarak, yeterince sıvı tüketerek, oturduğunuz yerden yavaşça kalkarak hastalığın etkilerinden kaçınabilirsiniz.

Kaynak: milliyet / pembenar

Seks sırasında bayılıyor
loading...