Saldırıların arkasındaki beyin Abu Ubaida iddiası

Sri Lanka'da meydana gelen saldırılarla ilgili olarak gözler Ulusal Thowheed Jamath’ın üzerine çevrildi. Kendisini Abu Ubaida olarak tanıtan cemaatim kurucusu Moulvi Zahran Haşim, 290 kişi ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerin beyni olduğu iddiası gündeme geldi.


23 Nisan 2019 19:18

Sri Lanka'da meydana gelen saldırılarla ilgili olarak gözler Ulusal Thowheed Jamath’ın üzerine çevrildi. Kendisini Abu Ubaida olarak tanıtan cemaatim kurucusu Moulvi Zahran Haşim, 290 kişi ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerin beyni olduğu iddiası gündeme geldi.

Yerel basında, DAEŞ'e  bağlılık sözü veren aşırılık yanlısı Abu Ubaida'nın, Colombo'daki Shangri-La Oteline saldıran canlı bombalarda biri olduğu iddia edildi. Ancak bu iddia şimdiye kadar doğrlanmadı.

Sri Lanka, terör eylemleri için 4 Nisan'dan beri uyarılıyordu

Sri Lanka'da yaşanan terörist katliamla ilgili dış istihbarat teşkilatlarının ilki 4 Nisan'da olmak üzere son haftalarda birkaç kez cemaatin saldırılar düzenleyebileceği konusunda uyarılar yaptığı ortaya çıktı. ABD basını Sri Lankalı yetkililere, hem Hintli hem de ABD istihbaratının ülkeyi Nisan ayının başındaki tehdit konusunda uyardığını açıkladı. Ancak bilginin komuta zincirinden daha yükseğe geçirilmediği bilgisi paylaşıldı.

Sağlık Bakanı açıklama yaptı

Sri Lanka sağlık bakanı Rajitha Senaratne, 9 Nisan’da, savunma bakanlığının polis şefine cemaat adını bir istihbarat geldiğini, 11 Nisan’da polisin yargı ve diplomatik güvenlik bölümlerinin başkanlarının uyarıldığını açıkladı. Senaratne, istihbarat servisinin işini yaptığını ancak daha yüksek seviyelerde hareket etmediği için suçlu olduğunu söyledi. Şehir planlama bakanı Rauff Hakeem de "istihbaratın muazzam başarısızlığı. Bu hepimiz için utanç verici. Hepimiz bundan utanıyoruz" açıklamasını yaptı. Telekomünikasyon Bakanı Harin Fernando da, "bazı istihbarat subayları olayın farkındaydı. Bu nedenle eylemde gecikme oldu. Bu uyarının neden görmezden gelindiği konusunda ciddi adımlar atılması gerekiyor" açıkalamasını yaptı.

CNN ise cemaatin lideri Haşim’in 4 Nisan’da Colombo’da bulunan Hindistan Yüksek Komisyonuna saldırmak istediğini ancak engellendiğini bildirdi.

İngiliz kaynakları, Sri Lanka Müslüman Konseyi yetkililerinin özellikle Haşim’in “nefret dolu konuşma videoları” hakkında şikayetçi olduğunu söyledi.

100 kilo C4 ele geçirilmişti

Bu arada Sri Lanka istihbarat servislerinin şu anda bombaların ülke dışından getirilmesi ve dışarıda eğitim alınması olasılığını araştırıyor.

Sri Lanka polisinin, haftalar önce, ülkede yasaklanan 100 kilo gücünde C4 patlayıcı, önbellek, kordon, ampul ve nitrat asit tenekesi kutusu buldukları bildirildi. Patlayıcılar ve bomba yapma teçhizatlarının, Colombo'nun 100 km kuzeyindeki Puttalam'da bulunduğu belirtildi.

Sri Lanka’nın Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Manisha Gunasekera, hükümetin her türlü güvenliği “gecikme” ile araştığını iddia etti.

Kaynak: Gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Anne Marie, 5 günlük tatil için 11 bin 500 Euro...
EN ÇOK OKUNANLAR