Peru'da eski bir devlet başkanı için daha yolsuzluk davası açıldı

Peru Cumhuriyet Başsavcılığı, eski devlet başkanı Ollanta Humala ve karısı Nadine Heredia'yı Odebrecht davasıyla ilgili kara para aklamaktan suçladı.


08 Mayıs 2019 09:52

Kamu Bakanlığı temsilcisi Germán Juárez Atoche, bin 500 sayfadan oluşan bir dosyayı başkent Lima'da bulunan Ulusal Ceza Odasına sundu. Savcı Humala için 20, Heredia için 26 yıl hapis cezası istedi.
Peru Cumhuriyet Başsavcılığı, eski devlet başkanı Ollanta Humala ve karısı Nadine Heredia'yı Brezilyalı inşaat şirketi Odebrecht davasında yaşanan yolsuzluk skandalı bağlamında varlıklarını aklama iddiasıyla itham etti.
Bu skandalı araştıran ekip üyesi savcı Germrez Juto Atoche, "eski devlet başkanı Humala ve karısına, Odebrecht şirketinin yolsuzluk davasında kara para aklama iddiasıyla ilgili resmi bir suçlamada bulunuyoruz" dedi.
Ulusal Ceza Odası’na suçlamayı destekleyen bin 500 sayfalık bir dosyayı teslim eden Atoche, eski devlet başkanı ve karısını “varlıklarını aklamak için bir suç örgütü kurmak” ile suçlandığını belirtti. Eski devlet başkanı için 20, eşi için 26 yıl hapis cezası istediğini açıkladı.
Bu davayla ilgili kısa süre önce Peru'nun eski devlet başkanı Alan Garcia kafasına sıktğı kurşunla intihar etmiş bir diğeri Pedro Pablo Kuczynski ise 3 yıl hapis cezası almış fakat 80 yaşında olduğu için cezası ev hapsine çevrilmişti.

Kaynak: gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
35 haneli mahalleden 25 doktor çıktı!
EN ÇOK OKUNANLAR