Ölen dağcılar için itiraf

Kanada'nın Banff Ulusal Parklı'nda bulunan Howse Zirvesine tırmanırken kaybolan ve daha sonra cesetleri bulunan dünyanın en iyi üç dağıcısının çığ fenerleri olmadan tehlikeli zirveye tırmanmaya çalıştıkları ortaya çıktı.


23 Nisan 2019 19:01

Geçen hafta Banff Ulusal Parkı'nda ölen ve cesetleri kısa süre önce bulunan üç profesyonel dağcı Amerikalı Jess Roskelley ve Avusturyalılar David Lama ve Hansjorg Auer'in, çığ düştüğünde uzaktaki bir tepe noktasına inerken, çığ fenerleri ile donatılmadıkları ortaya çıktı. Üçlünün geçen hafta Salı sabahı tırmanmaya başladığı ve günün ilerleyen saatlerinde zirveye ulaştıkları bildirildi. Parks Canada güvenlik müdürü Brian Webster, dağcıların buzdan ve kayalardan aşağıya doğru fırlatılarak öldüklerini söyledi.

Dağcıların çığ alıcıları kullanmadıklarını bu yüzden arama yapmak için rastgele araştırma yapıp, arama köpeği kullanmak zorunda kaldıklarını itiraf etti. Üç dağcının profesyonel olsalar da, çığ başladıktan sonra hayatlarını kurtaracak hiçbir becerinin yeterli olamayacağını açıkladı.

Kaynak: Gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Katy Perry yeni şarkısını ‘tuvaletten’ duyurdu
EN ÇOK OKUNANLAR