Mustafa Cengiz, Modeste gerçeğini açıkladı ve tarih verdi

Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz, TRT Spor canlı yayınında Levent Özçelik’in sorularını yanıtladı.


04 Eylül 2018 21:47

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, transfer döneminin kapanmasının ardından TRT Spor'da özel bir yayına konuk oldu.

Mustafa Cengiz'in açıklamaları şu şekilde:

“TRT bizim için çok önemli. Taraftarların özellikle sosyal medyada tepkileri var. Başkan neden susuyorsun diyorlardı. Sadece maç önünde konuşuyorum. Özel olmadıkça maç sonunda konuşmuyorum. Bazılarının dediği gibi sadece güvenlik kamerasına konuşuyorum.”

"Benim en büyük silahım, en büyük güvencem, açıklık, samimiyet ve şeffaflık. Ben doğruları söylediğim sürece Galatasaray'ın başkanıyım. Yanlış söylediğim andan sonra Galatasaray başkanı değilim."

''Adana, Antep, Urfa, Diyarbakır... Buralar hep Galatasaraylıdır. Kendimi bildim bileli Galatasaraylıyım.''

''İlk izlediğim maç 1967'deki Galatasaray-Fenerbahçe maçı. Mithat Paşa Stadı'nda.. Metin Oktay'ın ne kadar büyük futbolcu olduğunu o maçta gördüm. Kaleci Özcan'dı. Panter gibi çok iyi bir kaleciydi.''

“Bir insan kendini beğendiği anda bitmiştir”'

"Başkan seçileli 7 ay geçti. Bir insan yettiğini hissettiği anda bitmiştir. Ben asla tamamen başarılı olduğuma inanmıyorum. Öyle hissettiğim anda görevim bitmiştir."

“Yönetim biliminin temel ilkesi. Bulunduğunuz ortam asla yetmez. Daha fazlası olmalıdır. Ben adaylığı düşünmüyordum. Sonra aday çıkmayınca tepki oyları bana yöneldi. Sonra bunlar tercih oylarına döndü.”

"Bugün bana tepki de olabilir. Kendine göre beni yeterli görmeyebilir, yönetimi zayıf görebilir ama ben mücadeleyi bırakmam, asla siperi terk etmem. Ama komutanımız olan genel kurul ve taraftarlar, bırak derse siperden çekilirim."

''Bir forvet transferi olmadı diye...''

"Taraftar bana çok destek verdi. Bir forvet transferi olmadı diye, döviz kurunun artışı unutuldu, Amerika'nın presi unutuldu, forvet ana konu oldu. Bu güzel bir şey, taraftarın ilgisini gösterir. Tepkileri anlayışla karşılıyorum. Saygı duyuyorum."

''Teknik ekibimiz Emre Akbaba'yı istedi''

"Transfer, oyuncular, maça çıkış, diziliş... Hepsi teknik ekibe kalmış. Teknik ekibimiz Emre Akbaba'yı istedi. Futbolcu ile ben hiç görüşmedim, sadece imza töreninde tanıştım. Galatasaray'da başkan futbolcu transferine hiçbir zaman karışmaz."

"Fatih hocamız ayrıca bir marka. En az benim kadar Galatasaraylı ve benden fazla da Galatasaraylı. İyi ki var, kendisinin doğum gününü de bir kez daha tebrik ediyorum."

"Birinci hedefimiz, Türkiye şampiyonluğu, uzun vadeli ana hedefimiz Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu."

''Emre Akbaba için 7 milyon euro istediler''

"Alanyaspor başkanı sayın Çavuşoğlu ile görüştük, Emre Akbaba için kendisinin bize teklifi 7 milyon euroydu. Öyle olunca hayır dedik. Sonra riskleri göze alarak ve futbolcu satacağımıza inanarak, 2,5 milyon euro teklif ettik. Sayın başkan bozuldu tabii ki. Sonrasında 3 milyon euro'ya çıktık. Nagatomo'da da aynı şey olmuştu. Biz görmedik ama bir rakibimizin 4.5 milyon euroluk teklifte bulunduğunu söylediler. Taraftarın baskısı sonrası biz de fiyat yükselttik ve 4 milyon euro'ya aldık."

"Rakibimiz bizim verdiğimizden 500 bin euro fazla maaş veriyordu. Orada olduğunu düşünün şu anda, taraftarın tepkisi ne olurdu? Forvet alamadığımız için bizi idam eden taraftar ne yapardı? Emre Akbaba'yı almak, bizim için bir prestij haline geldi."

"NEF olmasaydı da, Emre Akbaba transferini yapardık, o hale gelmişti iş. Bazen önemli olan prestijdir."

''Bir rakibimiz Nagatomo'ya teklif yaptı''

"Emre Akbaba'nın çeşitli vesilelerle bizi istediğini hissettik. Açık açık bunu söyledi sosyal medyalarda da. Nagatomo'da da öyle oldu. Nagatomo'da da bir rakibimizin 4,5 milyon euroluk bir teklifi olduğu söyleniyor, ama biz görmedik."

''Gomis kendisi ayrılmak istedi''

''Gomis'le hayatımda 3 kez konuştum. Ben asansöre bindiğimde Gomis beni tanımamıştı. Ben soyunma odasını görmedim. Bizde hiçbir başkan, oraya gitmez. Gomis'le ilgili kararı yönetim almadı. Gomis, kendisi ayrılmak istediğini söyledi."

"Gomis ile ilgili her şeyin kararı teknik heyetteydi. Gomis'in kendisi de gitmek istiyordu, teknik heyet zorla göndermedi. Açıkça beyan ediyorum. Gitsin, istemiyoruz, itibarsızlaştıralım diye bir şey olmadı."

''2 yıl uzatın diye baskı yaptılar''

"Gomis'in maaşına zam yapın ya da sözleşmesini 2 yıl uzatın diye baskı yaptılar. Ben Galatasaray'ın menfaatleri için buradayım, 33-34 yaşında bir oyuncu. Kendileri gitmeyi istedi. Ya ücrete zam, ya uzat, ya da gitmek. Galatasaray'ın haklarını koruyan birisiyim. Gitmeyi isteyenler onlardı. Teknik heyet de Galatasaray'ın çıkarları neyse ona göre hareket eder."

"Gomis ile Muslera arasında tartışma yok''

"Gomis ile Muslera arasında tartışma yok, yanlış duyulmuş. Sadece kendisi gol kralı, talep etmekte haklı, bazılarını kıyas göstermekte haklı. Menajerler kendilerine göre ücretinin artmasını istedi. Biz Fatih hocanın dediklerine bakarız."

"Modeste Florya'ya gelmiş''

"Modeste Florya'ya gelmiş, biz o konularda yokuz. Bizim önümüze imzaya gelir, biz buna bakarız. Futbolcu ile görüş, menajerlerle görüş, biz o işlerin içinde değiliz. Modeste'yi duyunca ben de araştırıyorum. Olay nedir dedim, hukuki sorun olduğunu söylediler. Duyar duymaz müdahale ettim. Biz mülkiyeliyiz, yarı hukukçuyuz. Baktığımızda çok büyük tehlike gördük. Yaklaşık 20 ile 30 milyon euro."

"Daha önce Türkiye'den iki kulüple, Rusya'dan bir kulüple, Almanya'dan bir kulübün ilgilendiğini gördük. Bunlar imzalamamış. Aynı anda bize Çin kulübünden bir mail geldi. Modeste'yi idmana çıkardığınız anda sizi FIFA'ya şikayet edeceğiz deniyordu."

''Çin kulübü bize çok ağır laflar ediyordu''

"Adamlar 50 milyon euro harcamış Modeste için. Çin kulübü bize çok ağır laflar ediyordu, siz etik davranmıyorsunuz gibi. Bonservisini göremedik, tek taraflı fesih hiçbir şey ifade etmez. Siz tek taraflı boşanamazsınız. Çin Kulübü'yle kontaga geçelim dedik. Karşı taraftan bize lütfen futbolcumuzdan elinizi çekin diye cevap geldi."

"Bu arada Fatih Terim, Florya'da büyük bir devrim yapıyor. Sorarsanız söylerim. 8 futbolcu geliyor, altyapıdan Süper Lig'de oynayacak 8 özkaynak oyuncusu. Herkes görecek."

''Her olayı Grosskreutz'a bağlamak olmaz"

"Maicon'un transferinde biz normal zamanda girdik, Arap kardeşlerimiz Al Hilal zamanında sisteme giremedi. Ahmet Çalık'ı zamanında girdik, İspanyol kardeşlerimiz giremedi. Her olayı Grosskreutz'a bağlamak olmaz."

''Bunu kanıtlarsanız bugün başkanlıktan istifa ederim''

"Bu arada Modeste, TT olmuş. Yani Trending Topic. Öğrendik bunları tabi. Şunu da söyleyeyim, Mustafa Cengiz'in troll hesapları var diyorlar. Bakın buradan söylüyorum bunu kanıtlarsanız bugün başkanlıktan istifa ederim."

''Devre arası için hayırlısı, neden olmasın?''

"Modeste transferindeki risk %60'dı. Mali durumumuz bu haldeyken bu işe girmek çok riskliydi. Mali durumumuz rahat olsaydı, bu riski alırdık. Türkiye Futbol Federasyonu ile, Modeste transferinin olup olamayacağı ile ilgili görüştük. Devre arası için hayırlısı, neden olmasın? Benim direkt temasım yok, teknik heyet gereğini yapar."

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Doktorlar bile şaştı kaldı! 60 yıl beyninin yar...
EN ÇOK OKUNANLAR