Memura yeni zam teklifi

ÇALIŞMA Bakanı Jülide Sarıeroğlu, memur zamlarıyla ilgili son tekliflerini açıklayarak, "Müzakereler sürecindeki son teklifimiz, 2018 yılı ilk 6 ayı için yüzde 3.5, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5; 2019 yılı ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 şeklinde belirlenmiştir. Bu sürecin, başka bir mekanizmaya gerek kalmadan, uzlaşıyla tamamlanması konusundaki arzumu belirtmek istiyorum" diye konuştu.


21 Ağustos 2017 23:20

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, teklifle ilgili değerlendirmelerini kısa sürede duyuracaklarını belirterek, "Teklif, elimize kalemi veriyor; ama içine mürekkebi koymuyor. Dolayısıyla bu teklifin kalemi verdiği gibi mürekkebi de içine koyması gerektiği açık" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4'üncü dönem kamu kesimi toplu sözleşmesi görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bütün parametreleri değerlendirerek, yeni teklifi sunduklarını dile getiren Bakan Sarıeroğlu, "Müzakereler sürecindeki son teklifimiz, 2018 yılı ilk 6 ayı için yüzde 3.5, ikinci 6 ayı için yüzde 3.5; 2019 yılı ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 şeklinde belirlenmiştir. Bu teklifimizi Kamu İşveren Heyeti Başkanı olarak Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanımıza ilettim. Bundan sonraki aşamada, kendileri değerlendirmelerini gerçekleştirecektir. Bu sürecin, başka bir mekanizmaya gerek kalmadan, uzlaşıyla bugün saat 24.00'e kadar süremiz var; tamamlanması konusundaki arzumu tekrar belirtmek istiyorum. Bizim için son teklif niteliğinde. Biz, bütün parametreleri, argümanları toplu olarak bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirdik" diye konuştu.

MEMUR-SEN BAŞKANI YALÇIN: TEKLİFİN KALEMİ VERDİĞİ GİBİ MÜREKKEBİ DE İÇİNE KOYMASI GEREK

Teklifle ilgili değerlendirmelerini yaptıktan sonra kendilerine ait uzlaşma eşiğini açıklayacaklarını belirten Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, şunları söyledi:

"Teklif, elimize kalemi veriyor; ama içine mürekkebi koymuyor. Dolayısıyla bu teklifin kalemi verdiği gibi mürekkebi de içine koyması gerektiği açık. Teklif, adaletin kapısını aralıyor; ama kalkınmanın kapısını aralamıyor. Bu teklif, kalkınmanın kapısını da aralamalı. Bütün bu çerçevede, değerlendirmemizi yapıp, bize ait uzlaşma eşiğini de ifade edecek şekilde hem kamuoyuna hem de işverene çok kısa saatler içerisinde ifade edeceğiz. Bu ülkeye zarar verebilecek bir şey bizim tarafımızdan asla arzulanmaz; ama bizi hakeme zorlamak gibi bir seçenek önümüze dayatılmayacaktır, diye umuyoruz"

MEMUR-SEN'DEN AÇIKLAMA: YETERLİ VE İKNA EDİCİ DEĞİL

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memur zamlarıyla ilgili son tekliflerine ilişkin "Yeterli ve ikna edici bir rakam değildir; fakat müzakere için rakam önemlidir. Kamu İşveren Heyeti'nin bugün sunduğu teklife karşı bizim durduğumuz nokta net. Attıkları adım için teşekkür ediyor; fakat birkaç adım daha beklediğimizi ifade ediyorum" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, düzenlediği basın toplantısında, memur zamlarıyla ilgili hükümetin yeni teklifine ilişkin kararlarını açıkladı. Kamu İşveren Heyeti'ne attıkları adım için teşekkür ederken, birkaç adım daha beklediklerini dile getiren Yalçın, "Yeterli ve ikna edici bir rakam değildir; fakat müzakere için rakam önemlidir. İlk ifade edilen noktadan gelinen nokta bu anlamda olumlu ve anlamlıdır. Bize teklif edilen bu rakamlar, enflasyon farkı noktasında her 2 yılda hatta her 6 aylık dönemde artış yapılması ihtimali yüksek olan tekliflerdir ve olmalıdır. Kamu görevlileri maaşları enflasyona yenilmekten ziyade refahtan pay aldığı zaman yükseliş başlayacak ve refah seviyesine yükselmek için çıkış grafiği oluşmuş olacaktır. Kamu İşveren Heyeti'nin bugün sunduğu teklife karşı bizim durduğumuz nokta net. Attıkları adım için teşekkür ediyor; fakat birkaç adım daha beklediğimizi ifade ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Beşiktaş ve Başakşehir'in rakipleri belli oldu
EN ÇOK OKUNANLAR